Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avn’dan Lübnan’daki yasadışı göç ile mücadele çağrısı

Avn’dan Lübnan’daki yasadışı göç ile mücadele çağrısı

Perşembe, 24 Eylül, 2020 - 16:45
Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn (DPA)

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Lübnan topraklarını deniz yoluyla yasadışı bir şekilde terk etme sorununu güvenlik ve insani açıdan ele almaya çağırdı.

Lübnan resmi haber ajansı NNA’ya göre Avn, bugün başkanlık yaptığı güvenlik toplantısında bu kişilerin yasadışı yollarla Lübnan’ı terk etmesine neden olan sosyal sebeplerin ele alınması gerektiğini dile getirerek, söz konusu kişilerin denizde acı verici kazalara maruz kaldığına ve bu kazaların aile trajedilerine neden olduğuna dikkat çekti.

Lübnan kıyılarından Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne yasadışı yollarla insanları taşıma olaylarına değinilen toplantıda, katılımcılara askeri ve güvenlik teşkilatlarına sunulan raporlar ve bu ihlalleri kontrol etmenin yolları hakkında bilgi verildi.

Toplantıda, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yetkilileriyle iletişim kurma, göçmenlerin kurtarılması için gerekli prosedürleri belirleme ve insanları yasadışı yollardan kaçırmak için çalışan şebekeleri ortaya çıkarmak için istihbarat ve soruşturma çalışmalarını yoğunlaştırmak üzere Kamu Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün görevlendirilmesine karar verildi.

Mevcut kabiliyetler dahilinde deniz devriyelerinin yoğunlaştırılmasına ve Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Gücü (UNIFIL) liderliğiyle teknelerin tespiti, izlenmesi ve bu konuda bir işbirliği çerçevesi oluşturulması için koordinasyon sağlanması konusunda da mutabık kalındı.

Ordu yönetimine özel bir arama ve kurtarma merkezi kurmak için çalışma görevi verilen toplantıda, özellikle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ortaya çıkmasının ardından cezaevlerindeki koşullar da tartışıldı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya