Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fetih ve Hamas Filistin’de seçimlerin 6 ay içinde yapılması konusunda anlaştı

Fetih ve Hamas Filistin’de seçimlerin 6 ay içinde yapılması konusunda anlaştı

Perşembe, 24 Eylül, 2020 - 17:00
Filistin Başbakanı Muhammed İştiyye dün Ramallah’ta Sivil Savunma Kurumu’nu ziyaret etti (WAFA)

Fetih Hareketi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Cibril Er-Rucub ve Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, Fetih ve Hamas hareketlerinin 6 ay içerisinde yasama ve devlet başkanlığı seçimlerini düzenleme konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı.

Rucub ve Aruri tarafından AFP’ye yapılan açıklamada, “İlk olarak Filistin Yönetimi için yasama seçimleri onun ardından da başkanlık seçimlerinin yapılmasına karar verdik” denildi.

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar, Filistin topraklarında genel seçimlerin yapılmasına ilişkin İstanbul’da yapılan görüşmelerin çok olumlu bir atmosferde geçtiğini ve tam nispi temsil ilkesine dayanan kademeli seçimler konusunda prensipte anlaşıldığını bildirmişti.

Fetih ve Hamas hareketindeki yetkililerin anlaşmayı kısa sürede tamamlamakta ısrar ettiğini belirten kaynaklar şu ifadeleri kullanmıştı;

 “Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, bugün Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 75. oturumunda yapacağı konuşmada bölünmeyi sona erdirmek ve kurumları birleştirmek için Filistin topraklarında genel seçimler yapılmasına ilişkin başkanlık kararnamesini açıklamak üzere olduğunu dile getirecek.”

 


Editörün Seçimi

Multimedya