Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin’de test kiti eksikliği koronavirüsle mücadeleyi olumsuz etkiliyor

Filistin’de test kiti eksikliği koronavirüsle mücadeleyi olumsuz etkiliyor

Perşembe, 24 Eylül, 2020 - 14:00
Filistinli bir aile 15 Eylül’de UNRWA’dan yardım alıyor (AFP)

Filistin Sağlık Bakanı May el-Kile dün koronavirüs tablosunu basınla paylaştı. Buna göre son 24 saat içinde 503 yeni vaka ortaya çıkarken, 3 kişi hayatını kaybetti.

Kile yaptığı basın açıklamasında en fazla vakanın 150 hasta ile el-Halil kentinde olduğu ve onu 79 vaka ile Beytüllahim’in takip ettiğini belirtti. Gazze’de ise yeni vaka sayısı 43. Yoğun bakımda bulunan hasta sayısı  44 kişiye ulaştı. Bu hastaların 8’i entübe edilmiş durumda bulunuyor.

Bakanlık koronavirüs test kitine ulaşmada sıkıntı yaşıyor. Bu konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanı “koronavirüs testi için gerekli malzeme eksikliğini gidermek için çalışıyoruz. Gerekli olan malzemeler yurt dışından gelerek bakanlığa teslim edilecek” dedi.

Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Mart ayındaki salgınından bu yana koronavirüs kaynaklı toplam enfeksiyon sayısı 47.117'ye ulaştı.

Bu arada Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) ’da bir açıklama yaparak Suriye'den gelerek Lübnan’da ikamet eden Filistinli mültecilere yardım etmek için Avrupa Birliği'nin kurumuna 30,6 milyon avro (35,9 milyon dolar) yardım yaptığını  belirtti. Ajans bu miktarın "Ürdün ve Lübnan'daki Filistinli mültecilere desteği de kapsayan 43,2 milyon avroluk daha büyük bir katkının parçası" olduğunu vurguladı. Ajans, bu desteğin insani ihtiyaçların yanı sıra koronavirüsle mücadele için de kullanılacağını belirtti. Açıklamada şu ifadelere de yer verildi: “İç çatışma nedeniyle Suriye'den 27.000'den fazla Filistinli mülteci, Lübnan'a kaçtı. AB’nin katkısı UNRWA’nın Lübnan’daki Suriye’den gelen Filistinli mültecilere koruma, eğitim ve sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere temel hizmetler sağlamasına imkan tanımaktadır.”

Açıklamada yardım için verilen bu katkının aynı zamanda Lübnan’da mülteci durumunda olan Filistinliler için Kovid-19’un ekonomik etkilerini hafifletmede kullanılabileceği de vurgulandı. Arapça olarak yapılan açıklamada, “AB ve üye ülkelerinin UNRWA bütçesinin yarısından fazlasını temsil ederek Filistinli mültecilere en büyük desteği sağladıkları ifade edildi. Bu ülkeler Filistinli mülteciler için adil ve kalıcı çözüm bulunamadığı sürece UNRWA’yı desteklemeyi taahhüt etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya