Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan ABD ile tazminat konusunu çözmeye çok yaklaştı

Sudan ABD ile tazminat konusunu çözmeye çok yaklaştı

Cuma, 25 Eylül, 2020 - 10:00
Sudan Dışişleri Bakanı Ömer İsmail Kameruddin (SUNA)

Sudan Dışişleri Bakanı Ömer İsmail Kameruddin, ülkesinin 1998’de Doğu Afrika’daki ABD büyükelçiliklerine düzenlenen saldırılarda hayatını kaybeden ABD’li kurbanların ailelerine tazminat ödenmesine ilişkin bir anlaşma imzalamaya ‘çok yakın’ olduğunu bildirdi.

AFP’ye göre Kameruddin, Cenevre’de Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, “Bu anlaşmayı imzalamaya ve tamamlamaya çok yaklaştık. Sudanlılar olarak, bunu ne kadar erken yaparsak o kadar iyi olduğuna inanıyoruz” dedi.

Kameruddin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından anlaşmaya ilişkin belirlenen bir son tarih olup olmadığını bilmediğini söyledi.

Dışişleri Bakanı, bu anlaşma ile ABD’ye ‘Bu sorunu kalıcı olarak bitirelim, terörü destekleyen ülkeler listesinden çıkalım ve ilerleyelim’ mesajı verdiklerini dile getirerek, “Bu nedenle, kardeş ülkeleri Sudan’ı bu listeden çıkarması yönünde ABD’ye istekte bulunmaya çağırıyoruz” dedi.

Pompeo ise, 3 Kasım’da yapılması planlanan ABD başkanlık seçimlerinden önce ülkesinin Sudan ile olan anlaşmazlıklarını çözmek için çalışıyor.

Sudan’da yatırımı engelleyen bu sınıflandırma, 1993 yılına kadar uzanıyor. Sudan Ömer El Beşir yönetimi altında eski El Kaide lideri Usame bin Ladin’e ev sahipliği yaptığı için dışlanmışken, 1998’de 200’den fazla insanın hayatını kaybettiği iki saldırı nedeniyle iki ülke arasındaki kriz daha da tırmandı.

Ancak ABD, eski Başkan Barack Obama döneminde Hartum ile ilişkilerini sürdürdü ve ardından iki taraf Sudan’ın kara listeden çıkarılması için bir diyalog başlattı. Nihayet 2019’da Ömer el Beşir’i deviren devrim bu süreci hızlandırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya