Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’de koronavirüs aşısının siyasallaştırılması aşıya güveni zayıflatıyor

ABD’de koronavirüs aşısının siyasallaştırılması aşıya güveni zayıflatıyor

New York Valisi, aşı onay sürecini aşırı siyasallaştırma konusundaki endişeler sebebiyle, Trump yönetiminin izin verebileceği herhangi bir korona aşısını yeniden inceleme niyetinde olduklarını doğruladı
Cuma, 25 Eylül, 2020 - 12:00

New York Eyalet Valisi Andrew Cuomo bugün (Cuma) yaptığı açıklamada, aşı onay sürecini çevreleyen aşırı siyasallaştırma endişeleri nedeniyle, eyalet yetkililerinin onaylanmış herhangi bir koronavirüs aşısı üzerinde kendi testlerini yapacaklarını duyurdu.

Demokrat vali gazetecilere verdiği demeçte, “Açıkça söylemek gerekirse, federal hükümetin görüşüne asla güvenmeyeceğim” dedi.

Cuomo, New York eyaletinin, eyaletteki Sağlık Bakanlığı’nın kontrolünde bir “inceleme komisyonu” kuracağını belirterek, “Bu durum potansiyel bir aşıya federal olarak verilmiş onay sürecine ilişkin ABD’liler arasında tedirginliği artıran bir adım olacak” dedi.

Vali Cuomo, Trump’ın, Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) muhtemel bir aşı için önerdiği katı onay kriterlerini benimsemediği konusunda uyardı.

ABD Başkanı Donald Trump ise bu adımı “Siyasi bir hamle gibi görünüyor” sözleriyle değerlendirirken, FDA’nın 3 Kasım’a kadar piyasaya süreceğini taahhüt ettiği aşının lansmanını gereksiz nedenlerden ötürü erteleyebileceğine işaret etti.  

Beyaz Saray Koronavirüs Görev Gücünün önde gelen üyelerinden, salgın hastalıklar uzmanı Dr. Anthony Stephen Fauci’nin de aralarında olduğu sağlık alanında faaliyet yürüten ABD’li uzmanlar, 2020’nin son aylarında aşının güvenli olduğunu kanıtlamanın mümkün olduğunu ancak Trump’ın seçimlerden önce aşının kullanılabilir olacağı iddiasına şüpheyle yaklaştıklarını ifade ettiler. Öte yandan, “Kaiser Family Foundation” tarafından yakın zaman önce yapılan bir anket çalışması, aşının başkanlık seçimlerinden önce piyasaya arz edilmesi durumunda dahi, ABD nüfusunun yarısından fazlasının 3 Kasım’daki başkanlık seçimlerinden önce aşıyı kullanamayacağını ortaya koydu.

Birçok uzman, federal aşıya karşı bu güvensizliğin Kovid-19 virüsünün yayılmasını durdurma çabalarını engelleyebileceğini vurguluyor.

Cuomo ayrıca, Michigan Valisi Gretchen Whitmer’in, Trump yönetiminin Kovid-19 salgınıyla mücadele tedbirlerini “siyasallaştırması” ile ilgili Kongre’de bir soruşturma yürütülmesi çağrısına destek verdi.

İki Demokrat, “başkan ve danışmanlarının, bilim adamlarının ortaya koydukları hakikatle çelişen siyasi gündemleriyle uzmanların güvenilirliğini zayıflatmaya çalıştıklarını” ifade ettiler. Cuomo ve Whitmer ayrıca, “Siyasi gerekçelerle alınan bu tür kararların gerçekleşmesine izin vermemiz mümkün değildir” dedi.

ABD’de koronavirüs salgını sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 200 binin üzerine çıkarken, seçimlere sayılı günler kala vaka sayısında artış devam ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya