Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’den İranlı kişi ve kurumlara yönelik yeni yaptırımlar

ABD’den İranlı kişi ve kurumlara yönelik yeni yaptırımlar

Cuma, 25 Eylül, 2020 - 12:00
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo (Reuters)

ABD’den perşembe günü yapılan açıklamada İranlı güreşçi Navid Afkari’yi idam cezasına çarptıran İranlı yargıç da dahil olmak üzere bazı şahıs ve kuruluşların insan hakları ihlalleri sebebiyle yaptırım listesine alındığı duyuruldu.

Reuters’ın haberine göre ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin yargıçlar Seyyid Mahmud Sadati, Muhammed Sultani ile Şiraz Birinci Devrim Mahkemesi ve Adelabad, Urumiye ve Vekilabad hapishanelerini yaptırım listesine aldığını kaydetti.

İran resmi medyasında yer alan habere göre İranlı güreşçi Navid Afkari, 2018 yılında İran’daki hükümet karşıtı protestolar sırasında bir güvenlik görevlisini öldürmek gerekçesiyle bu ay başında idam edilmişti. Yüksek Mahkeme ağustos ayı sonlarında söz konusu davayı incelemeyi reddetmişti.

Bu durum sosyal medyada ve uluslararası insan hakları kuruluşlarında tepkiye yol açtı. ABD Başkanı Donald Trump da yaptığı açıklamayla İranlı güreşçinin için infaz edilmemesi çağrısında bulunmuştu.

Afkari’nin ailesi, İranlı güreşçinin işkenceyle itirafa zorlandığını doğruladı. Afkari daha sonra itirafını geri almıştı.

ABD bu hafta Tahran’a yönelik tüm BM yaptırımlarının yeniden devreye girdiğini göstermek amacıyla İran Savunma Bakanlığı ve ona bağlı şirketlere yeni yaptırımlar uygulayacağını duyurmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya