Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD: Suriye ve Güney Sudan'daki krizleri ele almak adına ek mali yardım yapılacak

ABD: Suriye ve Güney Sudan'daki krizleri ele almak adına ek mali yardım yapılacak

Cuma, 25 Eylül, 2020 - 12:15
Lübnan'daki Suriyeli mülteciler için bir kamp (Arşiv-Reuters)

ABD, Suriye'ye 720 milyon dolar ekstra insani yardımın yanı sıra Güney Sudan'daki insani krize yönelik de 108 milyon dolarlık ek yardım yapacaklarını duyurdu.

Reuters haber ajansına göre, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Stephen Begin New York’ta düzenlenen Birleşmiş Millet Genel Kurulu'nda (BMGK) düzenlenen bir toplantıda, yardımın Suriyelilere ve bölge içerisindeki ihtiyaç sahiplerine gideceğini söyledi.

ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı (USTDA) Direktör Vekili John Barsa, Güney Sudan'daki insani krize yönelik 108 milyon dolarlık insani yardım yapacaklarını duyurdu.

Begin, Suriye’deki krizin başlangıcından bu yana ülkesinin bu ülkeye 12 milyar doları aşkın yardımda bulunduğunu bildirdi.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed rejiminin 2011'de göstericilere karşı başlattığı baskı, iç savaşın patlak vermesine yol açtı. İran ve Rusya, Suriye rejimini desteklerken, ABD ise muhalifleri destekliyor. Çıkan çatışmalarda ise milyonlarca kişi Suriye'den kaçmak zorunda kaldı.

Geçtiğimiz Temmuz ayında ABD, Esed rejimine yeni yaptırımlar uyguladı. ABD, Suriye'ye yönelik yaptırımlarının ne Suriye halkına zarar vermeyi ne de insani yardımı hedeflemeyi amaçladığını söylüyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, şiddetli yağmurlar, silahlı gruplar arasında mücadele, gıda güvensizliği, korkunç ekonomik durum ve koronavirüs salgınının Güney Sudan'daki insani krizi şiddetlendirdiğini dile getirdi. Pompeo, Güney Sudan’a gönderilen paranın ülke içerisindeki ve komşu ülkelerdeki halka yardım amaçlı olacağını kaydetti.

2018 yılında Güney Sudan, yaklaşık 400 bin kişinin ölmesi, kıtlık ve büyük ölçekli bir mülteci krizi yaratan beş yıllık bir iç savaşı resmen sona erdirdi. Ancak barış sürecini tamamlama çabaları ise sekteye uğradı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya