Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

New York Valisi: Trump yönetiminin izin vereceği herhangi bir aşıyı yeniden test edeceğiz

New York Valisi: Trump yönetiminin izin vereceği herhangi bir aşıyı yeniden test edeceğiz

Cuma, 25 Eylül, 2020 - 12:15
Potansiyel koronavirüs aşı şişeleri (Reuters)

New York Eyalet Valisi Andrew Cuomo, eyalet yetkililerinin, federal olarak onaylanmış herhangi bir yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı üzerinde kendi testlerini yapacağını bildirdi.

AFP’ye göre Demokrat Vali gazetecilere verdiği demeçte, “Açıkçası, federal hükümetin görüşüne güvenmeyeceğim” diyerek, New York eyaleti yerel sağlık departmanının gözetiminde ‘Klinik Danışma Görev Gücü’ ve ‘Aşı Dağıtım ve Uygulama Görev Gücü’ kuracağını söyledi.

Vali Cuomo, “Federal hükümetin Kovid-19’a tepkisi ve Beyaz Saray’ın Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ile olan anlaşmazlığı, aşının siyasallaşıp siyasallaşmadığına dair ciddi soruları gündeme getiriyor” yorumunda bulundu.

Cuomo ayrıca Michigan Valisi Gretchen Whitmer’in Trump yönetiminin salgına yanıt verme tedbirlerini siyasallaşması üzerine kongre soruşturması yapılması çağrısını da destekledi.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci de dahil olmak üzere Amerikalı sağlık uzmanları, Trump’ın seçimden önce bir aşının bulunacağı iddiasına şüpheyle yaklaşıyor.

Kaiser Aile Vakfı tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete göre, ABD nüfusunun yarısından fazlası başkanlık seçimlerinden önce bulunsa bile aşıyı kullanmayı düşünmüyor.

ABD’de koronavirüs nedeniyle toplam ölü sayısı 203 bini aşarken, salgın seçimlerden sadece birkaç hafta önce ülkenin birçok yerinde hızla yayılmaya devam ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya