Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Google, korona için riskli noktaları gösteren bir hizmet sağlıyor

Google, korona için riskli noktaları gösteren bir hizmet sağlıyor

Cuma, 25 Eylül, 2020 - 13:30
Google haritalar korona ile mücadeleye katkıda bulunuyor (AFP)

Teknoloji devi Google, ücretsiz harita hizmeti olan Google Haritalar’ı kullanıcının isteği doğrultusunda Kovid-19’un yayılımını gösteren bir özellik sağlamak için bu hafta güncelledi.

AFP’nin haberine göre, uygulama, bölgedeki ortalama 100 bin kişinin bir haftalık test sonuçlarıyla haritaları geliştirmeyi hedefliyor. Böylece kullanıcıya ekranın üst köşesindeki “Katmanlar” seçeneğinden Kovid-19 ile ilgili bilgi erişimi sağlıyor.

Google Haritalar ürün yöneticisi Sugoi Banerji, uygulama içerisinde oluşturulacak sekme ile salgının seyrine dair bilgilendirme yapılacağını, bu sayede insanların gidecekleri başka bir bölge hakkında doğru bilgi sahibi olmasının amaçlandığını ifade etti.

Haritalarda kullanılan verilerin, sağlık kuruluşlarından bilgi alan “John Hopkins Üniversitesi”, “New York Times” ve “Wikipedia” gibi birçok kaynaktan geldiğine işaret edildi.

Kaliforniya merkezli şirket, önümüzdeki günlerde ilgili özelliğin iOS ve Android için dünyanın her yerinde uygulanmaya başlanacağını söyledi.

Google daha önce Kovid-19 kapsamında kullanıcıların toplu taşıma araçlarının durumuyla ilgili yoğunluğu gösteren bir uygulama geliştirmişti.

Banerji, “Bugünlerde ulaşım her ne kadar karmaşık hale gelse de, “Google Haritalar” özellikleri sayesinde gitmeniz gereken her yere mümkün olduğunca güvenli bir şekilde ulaşacağınızı umuyoruz” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya