Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump ve Biden ilk münazaraya hazırlanıyor

Trump ve Biden ilk münazaraya hazırlanıyor

Cuma, 25 Eylül, 2020 - 14:15
ABD Başkanı Donald Trump (Reuters-Arşiv)

ABD Başkanı Donald Trump, başkanlık seçimlerindeki Demokrat rakibi Joe Biden arasında yapılacak münazaralar için pratik yapmadığını söyleyerek, Salı günü yapılacak ilk münazaraya ‘sadece her zaman yaptığı şeyi yaparak’ hazırlandığını iddia etti.

Beyaz Saray Genel Sekreteri Mark Meadows ise “Başkan sürekli hazırlanıyor. Açıkçası, münazaralara iyi hazırlanacağız. Bunu hafife almıyoruz” dedi.

Los Angeles Times, Trump’ın, Biden’ın 2008 ve 2012’deki münazaralarda gösterdiği performansları inceleyerek, üstüne gidebileceği zayıflıkları bulmak istediğini iddia etti.

Delaware’de küçük bir danışman grubuyla bir araya gelen Biden ise,  Trump’ın liderliği ve tekrarladığı yalanlarına meydan okumayı ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizi sırasında kendi deneyimleri ile karşılaştırmayı planlıyor.

Ölümcül salgın, şiddetli bir durgunluk, iklim krizi, toplumsal huzursuzluk, kürtaj tartışması, Yüksek Mahkeme Yargıcı Ruth Bader Ginsburg’un ölümü ve koltuğunu doldurmak için devam eden çekişme konuları iki adayın münazarası öncesi gündemde zirveye çıktı.

Fox News programcısı Chris Wallace, 29 Eylül’de gerçekleşecek ve Yüksek Mahkeme, Kovid-19, ekonomi, ırkçılık ve polis, seçim bütünlüğü ve adayların sicili gibi 6 başlıkta 15’şer dakikalık bölümlere ayrılacak olan münazarayı yönetecek.

Trump’ın ekibi, 90 dakika sürecek münazaranın, birçok eyalette erken oylamanın başlamasıyla birlikte kamuoyu yoklamalarında gerileyen seçim kampanyasını kurtarmak için çok önemli bir fırsat olduğuna inanıyor.

Trump yardımcıları, Beyaz Saray muhabirlerine neredeyse her gün basın açıklaması yapan başkanın, aylardır tam bir basın toplantısı düzenlemeyen Biden’dan daha güçlü bir konumda olduğunu düşünüyor.

Biden’ın ekibi ise münazaralara büyük önem atfetmezken, Demokrat adayın anket sonuçlarına göre ileride görünmesinin salgının patlak vermesinden bu yana pek değişmediğini vurguluyor.

Kamuoyu yoklamaları, Trump’ın 200 binden fazla ABD’linin hayatına mal olan krizi ele almasıyla ilgili yaygın memnuniyetsizliği gösteriyor.

Trump, Biden’in ‘demans’ hastası olduğunu ve performans arttırıcı ilaçlar aldığını iddia ederken, Biden’in danışmanları bu eleştiri ve alaycı tavırları bir avantaj olarak görüyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya