Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çinli yetkililer son yıllarda Sincan’da binlerce cami yıktı

Çinli yetkililer son yıllarda Sincan’da binlerce cami yıktı

Cuma, 25 Eylül, 2020 - 15:00
Sincan’daki Çinli bir güvenlik gücü (Reuters-Arşiv)

Avustralya merkezli Stratejik Politika Enstitüsü’nün (ASPI) insan hakları ihlalleri raporunda Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde binlerce camiyi yıktığı bilgisi yer aldı.

Stratejik Politika Enstitüsü’nün yüzlerce uydu görüntüsü ve istatistiksel modellere dayandırdığı rapora göre Çin yönetimi, çoğu son 3 yılda olmak üzere 8 bin 500 camiyi tamamen yıktı.

Sincan’da 15 bin 500 sağlam ve az hasarlı caminin kaldığı tahmin ediliyor.

Rapora göre bu, 1960’larda Kültür Devrimi’nin körüklediği on yıllık ulusal kargaşadan bu yana bölgedeki en düşük sayısı oldu.

Merkez ayrıca, Sincan’daki türbeler, mezarlıklar ve hac yolları da dahil olmak üzere İslami açıdan önemli yerlerin yaklaşık üçte birinin yıkıldığını vurguladı.

Buna karşılık, Sincan’daki Hristiyan kiliseleri ve Budist tapınakları yıkılmadı veya hasar görmedi.

AFP’de geçtiğimiz yıl yer alan bir haberde, bölgede düzinelerce mezarın yok edildiği ve insan kalıntıları ve mezar taşlarının etrafa dağıldığı aktarılmıştı.

Çin ise Sincan halkının tam bir dini özgürlüğe sahip olduğu konusunda ısrar ediyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Sincan’da 24 bin cami olduğunu iddia ederek, “Sincan’daki toplam cami sayısı, Müslüman kişi başına düşen ortalama cami sayısı bazı Müslüman ülkelerden daha fazla” dedi.

İnsan hakları grupları, çoğunluğu Türkçe konuşan bir milyondan fazla Uygur ve diğer Müslümanın ülkenin kuzeybatısındaki kamplarda tutulduğunu, dini inançları da dahil geleneklerinden vazgeçmeye zorlandığını söylüyor.

Çin, söz konusu kampları ‘mesleki eğitim merkezleri’ olarak nitelendirerek, yoksulluk ve aşırılıkla mücadele için gerekli olduğunu savunuyor.

Sözcü Wang Wenbin, Sincan’da toplama kamplarının varlığını kategorik reddederek, Stratejik Politika Enstitüsü raporunun güvenilirliğini sorguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya