Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır hükümeti ‘güven verici duruma’ rağmen önlemlere uyulması çağrısında bulundu

Mısır hükümeti ‘güven verici duruma’ rağmen önlemlere uyulması çağrısında bulundu

Cumartesi, 26 Eylül, 2020 - 08:45
Dün Şarm El Şeyh Havaalanı gelen, koruyucu maske takan gelin ve damat (EPA)

Mısır hükümeti, “Koronavirüs ile mücadele için ihtiyati tedbirlerin sürdürülmesini” vurguladı.

Mısır Bakanlar Kurulu Başkanlığı Sözcüsü Nadir Saad, “Mısır’ın Kovid-19 aşısının temini için görüşmeler yaptığını” vurguladı. Sözcü dün akşam yaptığı açıklamada “Mısır, onaylanır onaylanmaz Kovid-19 aşısından 30 milyon doz almak üzere Uluslararası İlaç Üreticileri Derneği Federasyonu’ndan (IFPMA) taahhüt aldı. Mısır, bu miktardaki dozlara ulaşan ilk ülkelerden biri olacak” ifadelerini kullandı.

Mısır Hükümeti “ülkedeki Kovid-19 durumunun güven verici olduğunu” vurguluyor ancak aynı zamanda “aşırı güven, salgının hafife alınması ve virüs ile mücadele için alınan tedbirlerin hafifletilmemesi” konusunda uyarıda bulunuyor.

Kovid-19 vaka oranları Mısır’da yeniden yükselişe geçti. Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı açıklamada Kovid-19 laboratuvar testleri pozitif çıkan 138 yeni vaka kaydedildiği bilgisini verdi. Geçtiğimiz Çarşamba günü ise 121 yeni vaka kaydedilmişti.

Mısır hükümeti önümüzdeki dönemde en önemli konunun, mevsimsel griple birlikte Kovid-19 salgını gölgesi altında okulların ve üniversitelerin nasıl korunacağı ve eğitimin sistematik bir şekilde nasıl devam ettirileceği ile ilgili olduğunu belirtti. Saad açıklamasında, “Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Bakanlığı çalışma planlarını hassas bir şekilde oluşturuyor” dedi.

Bakanlar Kurulu Sözcüsü, vatandaşın alınan tedbirler uyarınca kendisini ve ailesinin korunması konusunda esas faktör olduğuna dikkati çekti.

Mısır Bakanlar Kurulu Medya Merkezi “yeni eğitim-öğretim yılında okuldaki devam ve devamsızlık sisteminin kaldırılması” ile ilişkili bazı medya kuruluşlarında, web sitelerinde ve sosyal medya sayfalarında dolaşan haberleri yalanladı.

Medya Merkezi dün yaptığı açıklamada Eğitim ve Öğretim Bakanlığı ile görüştüğünü belirtti. Merkeze göre Bakanlık “Kovid-19 ile mücadele kapsamında önlemlerin alınması dahilinde okula gitmenin yanı sıra uzaktan eğitim sisteminin etkinleştirilmesiyle önümüzdeki 17 Ekim’de başlaması planlanan yeni eğitim-öğretim yılında çeşitli eğitim aşamalarında olan öğrenciler için yoklama sisteminin devam ettiğini” vurguladı.

Merkez “Virüsün yayılmasını engellemek için yapılan önlem planı, farklı çalışma ekipleri ve eğitim aşamaları için okula devam etme zorunluluğunun bulunduğu,  okuldaki eğitim günlerinin azaltılmasını ve evden dersin olduğu günlerde müfredatın açıklanması için öğrencilere ücretsiz e-öğrenme platformları sağlanmasını içeriyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya