Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan’da yeni hükümet kurmakla görevlendirilen Edib istifa etti

Lübnan’da yeni hükümet kurmakla görevlendirilen Edib istifa etti

Cumartesi, 26 Eylül, 2020 - 12:15
Lübnan Başbakanı adayı Mustafa Edib (DPA)

Lübnan’da Beyrut Limanı’ndaki patlamanın ardından yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Mustafa Edib istifa ettiğini açıkladı.

Lübnan’da Beyrut Limanı’ndaki facia sonrası yaşanan siyasi krizin ardından Cumhurbaşkanı Mişel Avn tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Mustafa Edib bir ay süren hükümet kurma çalışmaları sonrası istifa etti. Edib, Cumhurbaşkanı Avn ile yaptığı görüşmenin ardından, özellikle ekonomi bakanının kim olacağına ilişkin yaşanılan anlaşmazlık nedeniyle hükümet kurma görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Edip öncülüğünde, ülkedeki rakip siyasi güçler tarafından onaylanmış bir hükümet kurmak için müzakereler uzun süredir devam ediyordu.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki limanda 4 Ağustos’ta meydana gelen ve en az 190 kişinin ölümüne yol açan şiddetli patlamanın ardından başlayan hükümet karşıtı protestolarda eski Başbakan Hasan Diab liderliğindeki hükümet 10 Ağustos'ta istifa etmişti.

Yeni başbakanı seçmek için 31 Ağustos'ta Temsilciler Meclisinde gerçekleşen oylama sonucu Başbakanlık ve yeni hükümet kurma görevi ülkenin Berlin Büyükelçisi Mustafa Edib'e verilmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya