Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak Elektrik Bakanlığı kapasitesine yakında 3 bin MW ekleyecek

Irak Elektrik Bakanlığı kapasitesine yakında 3 bin MW ekleyecek

Cumartesi, 26 Eylül, 2020 - 11:00
INA

Irak Elektrik Bakanlığı’ndan ülkenin elektrik kapasitesine yönelik atılacak adımlara ilişkin açıklama geldi. Bakanlık,  yakın zamanda milli kapasiteye 3 bin MW elektrik ekleneceğini duyurdu. Söz konusu duyuru, Wahington’ın Tahran’a yönelik ambargo açıklamasında Irak’ın İran’dan elektrik ithal etmesini istisna tuttuğunu bildirmesinin ardından geldi.

Elektrik Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Musa el-Abadi dün Irak Haber Ajansı’na (INA) yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Elektrik Bakanlığı, yakında devreye girecek üretim birimleri ve santraller aracılığıyla yaklaşık 3 bin MW yeni elektrik enerjisini sisteme kazandırmak için çalışmalar yürütüyor. Buna yönelik çalışmalar, yeni yıl için yapılan hazırlıklar arasında yer alacak.”

Abadi, ABD tarafının Irak’ın 60 günlük gaz ithalatı muafiyetine atıfta bulunarak, “Washington yönetiminin bu muafiyeti Irak’ın doğalgaz sahalarını iyileştirmeye çalışması ve üretim tesislerini çalıştırmak için yakıt planını garantilemesi açısından bir fırsat olarak gördüğüne” dikkat çekti. Abadi ayrıca komşu ülkelerle elektrik bağlantı projelerine devam edilmesi gibi enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesine yönelik yürütülen da dikkat çekti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili önceki gün yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

“ABD, Irak’ın İran’dan elektrik ithal etmesine yönelik istisnayı bu defa 60 günlük süreyle yeniledi. Bu, Bağdat yönetiminin enerjide İran’a olan bağımlılığını azaltmak için etkili önlemler almasını sağlayacak kadar yeterli bir süre.”

ABD, Bağdat’ın elektrik ihtiyacını karşılamak üzere İran kaynaklarını kullanması için tanıdığı ve genellikle 90 veya 120 günlük olarak belirlediği muafiyetleri daha önce defalarca uzattı. Analistler, Irak’ın İran elektriğinden yararlanması için tanınan daha kısa süreli muafiyetlerin arka planında Irak’taki ABD güçlerine yönelik tekrar eden saldırıların ve bunlar nedeniyle iki ülke arasındaki ilişkilerde yaşanan gerilimin yansıması olabileceği görüşündeler. 


Editörün Seçimi

Multimedya