Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sadr’dan yabancı misyonlara yönelik saldırılara karşı ortak komite kurma çağrısı

Sadr’dan yabancı misyonlara yönelik saldırılara karşı ortak komite kurma çağrısı

Cumartesi, 26 Eylül, 2020 - 12:30
Pompeo ve Kazımi geçen ağustos ayında bir araya geldi.

Bağdat’daki yabancı elçiliklere düzenlenen bombalı saldırılar sonrasında Irak’taki bazı Şii fraksiyonlara yönelik sert eleştirilerin arttı. Sadr Hareketi’nin lideri Mukteda es-Sadr, bombalama eyleminden iki gün sonra, dün  yaptığı açıklamada yabancı misyonlara yönelik ihlalleri araştırmak üzere ortak bir komite kurulması çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Sadr’ın çağrısıyla eş zamanlı olarak Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’e bombalı eylemlerin durdurulmaması halinde büyükelçiliklerini kapatma kararı alacakları mesajını iletti. Pompeo, söz konusu eylemleri gerçekleştirenlerin İran yanlısı olduğu görüşünde

Sadr konuya dair yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Uluslararası forumlarda Irak’ın itibarına zarar verecek şekilde yabancı misyon temsilciliklerinin ve devletin resmi kurumlarının hedef alınmasını araştırılması için güvenlik, askeri ve parlamenter bir komisyonun kurulmasını çıkarlarımız için önemli buluyoruz. Komite, uluslararası platformlarda Irak’ın itibarına zarar verecek şekilde diplomatik misyonların ve devletin resmi karargahının maruz kaldığı güvenlik ihlallerini soruşturma sorumluluğunu üstlenebilir. Heyetin, bu konuda gerekli hukuki ve idari tedbirlerin alınabilmesi için soruşturma sonuçlarını belirli bir süre içinde kamuoyuna duyurması şarttır. Aksi takdirde hükümetin ve devletin prestijini yeniden tesis etme ve güvenliği sağlama çalışmalarında ihmal yaşanır.”

Sadr yaklaşık bir aydır başta ABD ve İngiltere elçilik ve misyonları olmak üzere yabancı temsilciliklere yönelik saldırılar hakkında soruşturma yapmak üzere komisyon kurulması çağrısı yapıyor. Söz konusu çağrıya Başbakan Mustafa el-Kazımi’den de destek geldi.

Kazımi, Twiter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Sadr’ın komisyon kurma teklifini olumlu bulduğunu belirterek “Kim aksini düşünürse düşünsün kanunun eli kaçakçıların üstündedir” dedi.

Nahrain Üniversitesi Ulusal Güvenlik Profesörü ve Akad Stratejik İşler ve Gelecek Çalışmaları Merkezi Başkanı Dr. Hüseyin Allavi, Şarku’l Avsat’a yaptığı değerlendirmelerde şu ifadeleri kullandı:

“Özelikle Irak’ta üst düzey yöneticiler arasında üzerine istikrarın bina edileceği bir mutabakat arayışı var. Zira uluslararası kamuoyu önünde devletin itibarını ve istikrarını korumak istiyorlar.” 

Irak’taki başlıca Şii örgütler yaklaşık bir aydır hemen hemen her gün ABD Büyükelçiliği’nin de bulunduğu Yeşil Bölge’ye füze atılması sorumluluğunu üstlenmediler. Bu eylemlerle ilgileri olmadığını beri açıkladılar. Her ne kadar Söz konusu füzeleri şu ana kadar hiçbir örgüt üstlenmemiş olsa da eylemleri gerekleştirenlerin İran destekli olan Irak’taki Şii örgütler olabileceği düşünülüyor. Diğer yandan Irak hükümeti ülkenin İran ile ABD arasında hesaplaşma sahası olmasına karşı çıkıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya