Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Esed fotoğrafının yakıldığı Şam yakınlarındaki bir ilçe kuşatma altına alındı

Esed fotoğrafının yakıldığı Şam yakınlarındaki bir ilçe kuşatma altına alındı

Cumartesi, 26 Eylül, 2020 - 15:00
Devlet Başkanı Beşar Esed (AP)

Suriye rejim güçleri, Şam’ın güney batı kırsalında yer alan Kanaker ilçesinde 3 kadının ve bir kız çocuğunun 22 Eylül’de tutuklanmasını protesto etmek için protesto düzenlendi. Gösteride Beşşar Esed’in fotoğrafının yakılması üzerinde ilçenin kuşatılması gerginliğe neden oldu.

Şam kırsalındaki kaynaklar tarafından dün Şarku’l Avsat’a verilen bilgilere göre rejim güçleri “protestocuların lastikleri ateşe vererek Kanaker yolunu kapatması ve Beşşar Esed’in fotoğrafının yakılmasının ardından” dört gün önce temel malzemelerin, yiyeceklerin ve ilaçların kasabaya girişini ve çıkışını engelledi. İlçenin ileri gelenleri, rejim askerlerinin ablukasının kaldırmak için Esed güçleriyle anlaşma yapmaya çalışıyorlar. Kaynaklar ayrıca birçok ticarethanenin kapatılmasının ardından başta ekmek ve sebze gibi temel gıda maddelerinin bulunmaması sebebiyle ilçedeki yaşam koşullarını son derece sıkıntılı olduğunu aktardılar.

Diğer yandan rejim güçlerinin, kuşatmanın kaldırılması için protestoların dağıtıldığı sırada lastik yakarak yolu kapatan, Esed’in fotoğrafını yakan ve güvenlik güçlerine ateş açan gençlerin teslim edilmesini şart koştuğu belirtildi.

Yerel basın, protestolara katıldığından şüphelenilen bazı gençlerin rejim güçleri tarafından tutuklandığını, tutukluların serbest bırakılması yönündeki taleplerin kabul edilmediğini, aynı şekilde gözaltına alınan kadınların serbest bırakması çağrılarının da kesin bir şekilde reddedildiğini aktardı.

Kanaker ilçesinde dört gün önce, bir askeri kontrol noktasında tutuklanan 3 kadının ve bir kız çocuğunun serbest bırakılması için gösteriler düzenlendi. Rejim güçleri eyleme protestoculara ateş açarak karşılık verdi. Bazılarını da tutukladı.

Diğer yandan protestocular da rejim güçlerine ateş açtı. Bu sırada bir subay ve iki asker çeşitli yerlerinden yaralandılar.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), “rejim güçlerinin bilinmeyen bir sebeple ilçedeki 3 kadını tutuklaması üzerine başlayan gösteriler sırasında bir gencin, 21 Eylül 2020 akşamı Kanaker’deki Esed’in büyük bir fotoğrafını yırtarak yaktığını” bildirdi. Gözlemevi açıklamasında “ilçe sakinlerinden silahlı grupların sokaklara çıkmasının ardından bölgeye gerginliğin hakim olduğunu” belirtti.

Dera’ya bağlı ilçelerden yapılan açıklamalarda Kanaker halkının yanında oldukları duyuruldu. Gözlemevi, Al Yadudah ilçesinde kimliği belirsiz kişilerin Kanaker halkıyla dayanışma içerisinde olduğu yönünde yazılar yayınladığı, söz konusu yazılardan birinde “Kanaker! Dera ölümüne seninle birlikte. Kanaker’in özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür. Ölüm aşağılanmaktan daha onurludur” ifadelerinin kullanıldığı belirtildi. Dera kırsalındaki Casim beldesinden de benzer bir dayanışma açıklaması yapıldı. Kanaker’de tutuklanan kadınların serbest bırakılması çağrısında bulunan broşürler dağıtıldı.

Gözlemevi ayrıca 22 Eylül tarihinde ortaya çıkan kimliği belirsiz silahlı kişilerin Kuneytra şehrindeki askeri güvenlik birimi komutanını hedef aldığı bilisini paylaştı. Yapılan açıklamada söz konusu komutanın Kanaker ilçesi yakınlarında, es-Selam karayolundan geçişi sırasında saldırıya uğradığı belirtildi. Suriye Gözlemevi ayrıca saldırıda doğrudan hedef alınan müfreze komutanının yaralandığı, yanındaki bir askerin ise öldüğü bilgisini paylaştı.


Editörün Seçimi

Multimedya