Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Cumhurbaşkanı genç bir kızın öldürülmesinin ardından idam çağrısında bulundu

Tunus Cumhurbaşkanı genç bir kızın öldürülmesinin ardından idam çağrısında bulundu

İdam çağrısı, 30 yıldır askıda olan cezanın uygulanması için protestoların yapıldığı sırada geldi
Çarşamba, 30 Eylül, 2020 - 08:30
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said (Arşiv-Reuters)

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in genç bir kızın ‘alçakça bir şekilde öldürülmesinin ardından ülkede otuz yıldır askıda olan idam cezasının uygulanmasına yönelik çağrıda bulunması tartışma uyandırdı. Polis, geçen hafta 29 yaşındaki Rahma’nın cesedini başkent Tunus ile La Marsa bölgesi arasındaki yolda bir çukurun içerisinde buldu.

Fransız haber ajansına (AFP) göre İçişleri Bakanlığı olaya ilişkin yaptığı açıklamada polisin sanığı tutukladığını belirtti. Açıklamanın devamında, ilk soruşturmanın ardından cinayeti işlediğini itiraf eden sanığın alkolün etkisi altındayken genç kızı elleri ile boğduğunu ve daha sonra telefonunu çaldığını söylediği kaydedildi.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said pazartesi akşamı güvenlik toplantısında yaptığı açıklamada “Kim haksız yere birini öldürürse cezası idamdır” dedi. Kurbanın babası radyoya yaptığı açıklamada kısas talebinde bulunarak sanık hakkında idam cezası uygulanmasını istedi. Aynı şekilde çoğunluğu kadınlardan oluşan onlarca kişi cumartesi günü Kartaca bölgesindeki cumhurbaşkanlığı sarayının önünde protesto düzenleyerek Said’in “idam cezasını yürürlüğe koymasını” talep etti.

Göstericilerin bazıları “Bugün Rahma, yarın biz” ve “Çocuklarımızın hakkı konusunda sessiz kalmayacağız” şeklinde sloganlar attı. Olay sosyal medya sitelerinde geniş yankı bulan olayı alçakça olarak nitelendiren sivil toplum örgütlerinden tepkiler yağdı. Tunus İnsan Hakları Ligi (LTDH) pazartesi günü yayınladığı açıklamada “İdam cezası ne suçun yayılmasını engelliyor ne de kısıtlıyor” ifadelerini kullanarak bu cezanın iptal edilmesine yönelik talebini yineledi.

Said açıklamasında “Sanığa kendisi savunması için tüm şartlar sağlandı. Şayet bir ya da birden fazla kişiyi öldürdüğü kanıtlanırsa bazılarının çağrıda bulunduğu gibi çözümün ölüm cezasını yerine getirmemek olduğunu sanmıyorum” dedi. Said toplantının başında “Her toplumun seçenekleri vardır. Bizim de seçeneklerimiz, ilkelerimiz ve metnimiz var” ifadelerini kullanarak Ceza Kanunu’nun idam cezasının asılarak uygulanacağını belirten Yedinci Bölümü’ne atıfta bulundu.

Tunus Cumhurbaşkanı “Böyle iğrenç suçları işleyen kişilerin tekrar salıverilmesine ya da cezasının düşürülmesine izin verilmeyecek” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya