Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sağlık yetkilileri Tunus’ta koronavirüse bağlı ölü sayılarının artışına karşı uyarıda bulundu

Sağlık yetkilileri Tunus’ta koronavirüse bağlı ölü sayılarının artışına karşı uyarıda bulundu

Perşembe, 1 Ekim, 2020 - 12:00
Tunus’ta 15 Eylül’de öğrencilerin okula dönüşlerinden bir kare (AFP)

Koruyucu Tıpta Uzman Doktor Habibe bin Ramazan, Tunus’un, yeni tip koronavirüs günlük vaka sayılarının hızla artışı karşısında uyardı. Habibe bin Ramazan, yetkililer tarafından salgının yayılmasını durdurmaya yönelik sıkı önlemler alınmadığı takdirde “büyük ve çarpıcı” ölü sayılarının kaydedileceğini söyledi.

Üst düzey sağlık yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, Tunus’un salgının daha önce görülmeyen bir büyüklükte ve hızda yayılması sebebiyle koronavirüs ile mücadelede tehlikeli bir aşamaya girdiği belirtildi. 

Tunus’taki yetkililer, virüsün hızla yayıldığı bilinen bazı şehirlerde ve mahalleleri hedef alan karantina uygulanmasını kabul etti. Bunun yanı sıra uzaktan çalışma yöntemi teşvik edilirken, sağlık prosedürlerine ve önlemlerine uyulması için ek tedbirler alıyor.

Bu bağlamda, Yeni ve Gelişen Hastalıklar Milli Gözlemevi Genel Müdürü Nassaf bin Aliyye, salgında ulaşılan durumun ana nedeninin virüse karşı koruyucu önlemlere sıkı bir şekilde uyulmaması ve durumun gerektiği gibi ciddi bir şekilde ele alınmaması olduğunu açıkladı. Salgının büyük bir oranda artmasının sebebini, düğün törenleri sebebiyle insanların bir araya gelmelerine bağladı.

Hapishaneler Genel İdaresi sözcüsü Sufyan Mezgiş pazar günü gerçekleştirilen testlerde 34 mahkuma ve 5 cezaevi personeline koronavirüs teşhisinin konulduğunu bildirdi.

Mezgiş, vakaların 18-35 yaş arasında olduğunu, herhangi bir semptomlarının olmadığını, sağlık durumlarının stabil olduğunu ayrıca Tunus Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içinde, cezaevlerine özel sağlık protokollerin sıkılaştırıldığını, sterilizasyon ve temizliğin yoğunlaştırıldığını ifade etti.

Tunus’ta toplam vaka sayısı 17 bin 405’e yükselirken, sağlığına kavuşan kişi sayısı 5 bin 32, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 246 kişi olarak kaydedildi. Ülkedeki salgın durumu oldukça ciddi. Hastanede tedavi gören hastaların sayısı 200’ü aşarken bu hastaların hiçbirinin yoğun bakımda değil. Rekor vaka sayıları kaydedilmeye devam ederken, sağlık sektörünün yoğun bakım  hizmeti sağlayamayacağına yönelik ciddi endişeler var. Toplam 400 yoğun bakım  yatağı bulunuyor ve bunların sadece 100’ü koronavirüs hastalarına tahsis edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya