Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, eğitim kurumlarının Kovid-19 ile mücadele planını açıkladı

Mısır, eğitim kurumlarının Kovid-19 ile mücadele planını açıkladı

Pazartesi, 5 Ekim, 2020 - 10:15
24 Eylül’de Şarm El-Şeyh Uluslararası Havalimanı’nda yolculara koronavirüs testi yapan bir sağlık çalışanı (AFP)

Mısır’da yeni eğitim yılının başlangıcından yaklaşık iki hafta önce, Eğitim Öğretim ve Teknik Eğitim Bakanlığı, yeni eğitim yılında, eğitim sürecinde alınacak koruyucu önlemleri ve kuralları açıkladı.

Aynı zamanda “birden fazla yeni tip koronavirüs vakasının tespit edilmesi durumunda 28 günlük bir süre için sınıfların veya okulların tamamen kapatılması imkanını” içeren ihtiyati önlemlerin uygulanacağı belirtildi.

Mısır’da eğitim dönemi resmi olarak 17 Ekim’de başlarken, uluslararası sisteme sahip olan okulların bazıları birkaç haftadır eğitim veriyor. Bazıları ise koronavirüs vakalarının tespit edilmesi sebebiyle derslerin geçici olarak askıya alındığını duyurdu.

Eğitim Öğretim ve Teknik Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “önlemlerin devlet okullarını, özel okulları, uluslararası okulları ve diğerlerini kapsadığı, okul binalarında ve sınıflarda sterilizasyon çalışmalarının tamamlandığı, hastalarla temas kuran kişilerin sağlık idaresi tarafından takip edileceği” belirtildi.

Bakanlık “Kuralların, iki hafta içerisinde aynı sınıfta birden fazla koronavirüs vakasının tespit edilmesi durumunda, sınıfın kapanma kararının uygulandığı dünden başlayarak 28 günlüğüne kapatılmasını içerdiğini, bu kararın kararın hem eğitim idaresi hem de sağlık idaresi tarafından alınacağını” belirtti. 

Bakanlık ikinci önlemin ise okulun kapatılması olduğunu, iki hafta içerisinde birden fazla sınıfın kapatılması durumunda, okulda hastalığın yayılma oranının artışının bir göstergesi olarak görüldüğünü, bu durumda Sağlık Bakanlığı ve Eğitim Öğretim Bakanlığı kararı ile okulun 28 günlüğüne kapatılacağını  açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, eğitim kompleksleri ile ilgili olarak, “Komplekste bulunan bir okulun kapatılmasının ardından iki hafta içerisinde aynı komplekste bir sınıfın kapatılması durumunda, kompleksteki tüm okulların 28 günlüğüne tamamen kapatılacağını” açıkladı.

Köyde ve kentlerde okulların kapatılması ile ilgili olarak, köylerden veya kentlerden birinde karantina uygulandığı zaman valiliğin kararı ile okulların kapatılma kararının uygulanacağını ve kapatılma süresinin karantinanın bitiş süresine kadar uzatılacağını belirtti. Ancak illerdeki okulların kapatılması ile ilgili olarak, bunun Kriz Yönetim Komitesi tavsiyesine ve salgının durumunun gelişimine bağlı olacağı, Komite tarafından kapatılma süresinin 28 günden az olmamasına karar verildiği ve bu kararın il eğitim müdürlüğü tarafından uygulanacağı açıklandı.

Öte yandan, Mısır Sağlık ve Nüfus Bakanlığı cumartesi günü, Bakanlık tarafından Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yönergelerine göre yürütülen gerekli gözetim, inceleme ve test işlemleri kapsamında gerçekleştirilen koronavirüs laboratuvar testleri sonucu 109 yeni vakanın teşhis edildiğini ayrıca 14 kişinin daha virüs sebebiyle hayatını kaybettiğini duyurdu.  

Cumartesi günü 131 kişi daha sağlığına kavuşarak hastanelerden taburcu oldu. Mısır’da kaydedilen toplam vaka sayısı 103 bin 575 kişi, vakalardan 97 bin 274’i tamamen sağlığına kavuşurken 5 bin 970’i ise virüs sebebiyle hayatını kaybetti.


Editörün Seçimi

Multimedya