Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump son Amerikan askerini Noel'e kadar Afganistan'dan çekmeyi düşünüyor

Trump son Amerikan askerini Noel'e kadar Afganistan'dan çekmeyi düşünüyor

Perşembe, 8 Ekim, 2020 - 09:15
Afganistan'daki en büyük Amerikan askeri üslerinden biri olan Bagram Hava Üssü'ndeki Amerikan askerleri (Arşivler - AFP)

ABD Başkanı Donald Trump çarşamba günü yaptığı açıklamada, Washington ile Taliban arasında ABD tarihinin en uzun savaşını sona erdirmek için yapılan anlaşmanın planlanandan aylar önce uygulanacağını ve Noel'e kadar son Amerikan askerini de Afganistan'dan çekeceğini söyledi.

Eylül ayı verilerine göre Afganistan'da 8 bin 600 Amerikan askeri bulunuyordu. Ancak Pentagon yeni bir geri çekilme aşamasına hazırlandığını belirtti.

Açıklamada, "Noel'e kadar Afganistan'da hala hizmet veren cesur erkek ve kadınlarımızın az sayıdaki kısmını eve getirmeliyiz" dendi.

3 Kasım'daki seçimlerde yeniden başkan seçilmek isteyen Trump, "yıllardır bitmek bilmeye savaşlara son verme" vaadinde bulunmuştu. Trump'ın Amerikan askerlerini geri çekmeyi erkene alma kararı medyada bir seçim hamlesi olarak yorumlandı.

Trump yönetimi ile Taliban arasında 29 Şubat'ta yapılan anlaşma kapsamında ABD askerlerinin en geç 2021'in ortasına kadar çekilmesi planlanıyordu. 


Barış görüşmelerinin seyri

ABD, ilk kez eski Başkan Barack Obama yönetiminde Afganistan'da barış için Taliban ve Afgan hükümetleri arasında görüşmeler yürütülmesi için girişimlerde bulundu. 2011, 2012 ve 2013'teki girişimler sonuçsuz kaldı.

Donald Trump'ın, 2017'de ABD Başkanı seçilmesinin ardından müzakereler yeniden gündeme geldi. ABD ile Taliban temsilcileri, 25 Şubat 2019'da barış görüşmeleri için Katar'ın başkenti Doha'da ilk kez bir araya geldi.

ABD Başkanı Trump'ın Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Eylül 2019'da taraflar arasında anlaşmaya varıldığını, anlaşmanın Başkan Trump'ın onayını beklediğini açıkladı. Ancak aynı günlerde Kabil'de yaşanan terör saldırısında bir ABD askerinin ölmesi üzerine Trump anlaşmayı erteledi.

ABD ile Taliban arasında Aralık 2019'da yeniden başlayan görüşmeler, "şiddetin azaltılması" adı verilen bir fiili ateşkes kararıyla sonuçlandı. 22 Şubat 2020'de başlayan 7 günlük sürenin sonunda 29 Şubat'ta barış anlaşması imzalandı.


Editörün Seçimi

Multimedya