Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus: Son iki günde 43 kişi Kovid-19 sebebiyle öldü

Tunus: Son iki günde 43 kişi Kovid-19 sebebiyle öldü

Perşembe, 8 Ekim, 2020 - 12:15
Başkent Tunus’ta dün mobil laboratuvar önünde Kovid-19 testi yaptırmak için bekleyen vatandaşlar (Reuters)

Başkent Tunus valisi Chadli Bouallaq bugünden (Perşembe) başlayarak Tunus’un 4 büyük şehrinde (Tunus, Ben Arus, Manuba, Aryana) akşam 20.00'den sabah 05.00'e kadar oalcak şekilde sokağa çıkma yasağının uygulanacağını açıkladı. Ancak eğitim kurumları ülkedeki koronavirüs salgınının hızla yayılmasına rağmen öğrencileri kabul etmeye devam edecek.

Bouallaq bir radyo kanalında yaptığı açıklamada, salgın durumunu değerlendiren Afet Komitesi’nin ülkenin büyük şehirlerinde salgını sınırlamak ve daha fazla yayılmasını engellemek için sokağa çıkma yasağı kararı aldığını belirtti.

Ortaöğretim Emekçileri Sendikası tüm Tunuslu öğretmenleri “Eğitim Bakanlığı’nın derslerin normal işleyişinin sağlanması, sağlık ve eğitim hakkının korunmasına ilişkin taahhüdüne uymaması protesto ederek” 9 Ekim Cuma günü dersleri durdurma çağrısında bulundu.

Sendika “öğrencilerin ve öğretmenlerin korunması için tüm zorunlu önlemlerin alınması, koronavirüs hastasının bulunduğu doğrulandığı takdirde, sağlık protokollerinde belirtilen şekilde, enfekte olan kişiye ve enfekte olduğundan şüphenilen kişiye test yaptırması için baskı yapılmasının ve eğitim kurumlarının sterilizasyonun sağlanmasının” gerekliliği konusunu vurguladı.

Tunus parlamentosundaki muhalif milletvekili Munci el-Rahvi bir gün içerisinde doğrulanan vaka sayısının bini aşmasının ardından salgının kontrolden çıkması ihtimali olduğunu belirterek üç haftalığına ülkenin her yanında kapsamlı bir karantina uygulanması çağrısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı 4 ve 5 Ekim'de 2 bin 312 yeni vakanın kaydedildiğini duyurmuştu.

Ülkede 6 bin 188 laboratuvar testinin gerçekleştirilmesinin ardından pozitif sonuç alınan test oranı 37,4'e yükseldi.

Vefat sayıları ise 4 Ekim’de 14 kişi 6 Ekim’de ise 25 kişinin vefat etmesi ile 43 kişinin daha hayatını kaybettiği duyuruldu. 

Hastaneye yatırılan kişi sayısı 452’ye ulaştı. Vakalardan 124’ü müşahede odalarında tedavi gören vakalarında 54’ü solunum cihazına bağlı durumda.

Tunus Sağlık Genel Müdürü Faysal bin Salah, salgın durumunun hassas olduğunu, toplumsal bir dikkat gerektirdiğini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya