Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye: Rus güçleri Türk-Rus ortak devriyesine katılmadı

Suriye: Rus güçleri Türk-Rus ortak devriyesine katılmadı

Erdoğan, askeri güçlerinin "sonsuza kadar Suriye'de kalmayacağını" söyledi. Parlamento askeri gücün süresini bir yıl daha uzattı.
Cuma, 9 Ekim, 2020 - 07:45

Halep-Lazkiye M4 Karayolunda dün, yalnızca Türk askerleri devriye gezdi. Rusya saldırılardan korktuğu ve Ankara’nın İdlib’deki ateşkes anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmediği için devriyeye katılmadı. Bu arada Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriye’ye asker gönderme tezkeresini onayladığı bir vasatta “güçlerinin sonsuza kadar Suriye’de kalmayacağını” söyledi.

İdlib'in doğusundaki Neyrab kasabasından yola çıkan Türk askeri gücü, Lazkiye-Halep Uluslararası Karayolu (M4) üzerinde Suriye’de bulunan grupların kontrolünde bulunan Lazkiye’nin kuzeyindeki Ayn el-Hur bölgesine yönelerek kara devriyesini icra etti. Devriye sırasında Türk keşif uçağı da askerlere eşlik etti.

Rusya ile Türkiye arasında Moskova'da imzalanan İdlib ateşkes anlaşmasına göre iki ülke güçleri ortak devriye icra edeceklerdi. Ancak 5 Ağustos’tan bu yana Rusya, Türk güçleriyle yan yana devriye yapmaktan kaçınıyor. 5 Mayıs’ta göreve çıkan devriye saldırıya uğramış yine 15 Mayıs’ta gezen devriye bölgede Rus varlığını istemeyen ve Türkiye-Rus anlaşmasını reddeden gruplar tarafından saldırıya maruz kalmış ve bazı kayıplar yaşanmıştı.

Moskova, yolun güvence altına alınmamasından ve gruplar arasında ılımlı ve radikal olanlarını ayırmamasından dolayı Türkiye’yi sorumlu tutuyor.


TBMM Tezkereyi onayladı

Öte yandan, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), hem Suriye hem de Irak'taki terör örgütlerinin Türkiye’ye yönelik olası saldırılarını ortadan kaldırmak için askeri güçlerin ülke dışına bir yıl daha kalmasını öngören tezkereyi onayladı.

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda Cumhurbaşkanına verilen iznin 30 Ekim’den başlamak üzere bir yıl uzatılmasına ilişkin tezkere, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Mesele daha çok Türk güçlerinin, iki ülkede bulunan ve zaman zaman askeri operasyonlar gerçekleştirdiği Kuzey Irak'ta PKK ile Kuzey Suriye'deki YPG’ye yönelik operasyonlarla ilgili.


Erdoğan: Suriye’de sonsuza dek kalmayacağız

Erdoğan, tezkerenin onaylanmasıyla ilgili konuşmasında, Türkiye'nin Suriye topraklarında sonsuza kadar kalmayacağını ve mevcut krize kalıcı bir çözüm bulunduğunda varlığının sona ereceğini belirterek, 911 km uzunluğundaki sınırı nedeniyle ülkesinin 2011'den beri Suriye'de devam eden çatışmalardan en çok etkilenen ülkelerden biri olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün (Perşembe) Katar’ın başkenti Doha ziyareti sırasında kendisiyle yapılan bir görüşmede, Türkiye'nin Suriye'de yaklaşık bir milyon insanın ölümüne ve 12 milyon kişinin yerinden edilmesine neden olan kriz konusunda sessiz kalamayacağını söyledi.

Erdoğan, ülkesinin şu anda 3,7 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptığını ve bu nedenle insani, sosyal ve maddi açıdan "ağır bir yük" taşıdığını vurguladı. Ayrıca, Türk ordusunun Suriye'de terör örgütü DEAŞ ile yüz yüze mücadele eden tek askeri güç olduğunun altını çizerek çatışmalarda bazı askerlerini kaybettiğini sözlerine ekledi.

Erdoğan, "Zeytin Dalı" ve "Barış Pınarı" adlı askeri operasyonların, PKK’nın uzantısı olarak gördükleri Suriye Demokratik Güçleri (SDG) koalisyonunun en büyük bileşeni olan YPG’nin sınır dışı edilmesine katkıda bulunduğunu belirtti. Erdoğan ayrıca Türk ordusunun 8 bin 300 kilometrelik bir alanı DEAŞ ve YPG unsurlarından "temizlemeyi" başardığını ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte gerçek sahiplerine teslim ettiğini söyledi.

Erdoğan, kurtarılmış bölgelere dönen Suriyeli sayısının 411 bine ulaştığını belirtirken Türkiye'nin kendisine yönelik saldırılara karşı koymaya sürdüreceğini, ayrıca ABD ile terörle mücadele, demokrasiyi destekleme ve istikrarsızlığı sona erdirme alanlarında işbirliğine devam edeceğini sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya