Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin’den ‘Uluslararası Barış Konferansı’ girişimi

Filistin’den ‘Uluslararası Barış Konferansı’ girişimi

New York'taki BM Filistin delagasyonu uluslararası barış konferansı için temaslarda bulunuyor
Cuma, 9 Ekim, 2020 - 11:30
Filistin'in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Riyad Mansur (Reuters)

Filistin'in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, önümüzdeki yılın başlarında uluslararası barış konferansı düzenlemek amacıyla, Çarşamba günü (7 Ekim’de) New York'ta hazırlık toplantısı düzenlendiğini açıkladı.

Mansur Filistin'in Sesi Radyosu’na verdiği röportajda, toplantının önümüzdeki yıl BMGK’ya girecek olan Kenya ve Hindistan'ın yanı sıra 7 ülkeden oluşan bağlantısız ülkeler bloğunu da içerdiğini söyledi. Mansur toplantıda, Amerikan tekelinden uzakta, tüm uluslararası tarafların müzakerelere destekleri temelinde, uluslararası bir barış konferansı düzenleme girişiminin tüm detaylarının konuşulduğunu açıkladı.

Mansur, toplantının uluslararası barış konferansı düzenlemeye hazırlanmak, Filistin meselesini BM himayesinde ve daha geniş bir uluslararası katılımla çözmek için pratik adımların başlatılması çerçevesinde gerçekleştirildiğini vurguladı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, “Yüzyılın Anlaşması” olarak adlandırılan Amerikan projesine karşılık Filistinliler ve İsrailliler arasındaki müzakereleri desteklemek için çok taraflı bir mekanizma ile sonuçlanan uluslararası bir barış konferansı düzenlemeyi teklif etmiş ancak uluslararası bir cevap alamamıştı. Abbas, geçen ay BMGK’da yaptığı konuşmada, Uluslararası Örgüt Genel Sekreteri Antonio Guterres'ten Uluslararası Dörtlü ve uluslararası taraflarla gelecek yıl başlayacak bir uluslararası barış konferansı düzenlemek üzere hazırlıklara başlamasını talebini tekrarladı.

Mansur, önümüzdeki yılın başlarında barış konferansının düzenlenmesi için BMGK üye ülkeleri ve uluslararası taraflarla yoğun görüşmeler ve temasların yapıldığını belirtti ve bu konuda çalışmalar yapmak için Filistin’in teklifini BMGK’ya sunduğunu belirtti.

Filistin Büyükelçisi, bu tür bir uluslararası konferans düzenlemenin, uluslararası aktörlerle istişare ve koordinasyon açısından büyük çaba ve hazırlık gerektirdiğine dikkat çekti. Büyükelçi, Filistin Hükümetinin bu sorunun çözümüne dair seçiminin uluslararası fikir birliği ve iki devletli çözüme sahada ulaşılmasını destekleyen ilgili BM kararları olduğunu vurguladı. Mansur, "Yüzyılın Anlaşması" olarak bilinen ABD barış planının ise uluslararası bir uzlaşma sağlamadığını dile getirdi.

Bu ayın sonunda BMGK’nın Filistin meselesiyle ilgili yapacağı genel oturumda konuşulacak konulara ve Filistin girişimine uluslararası ilgi giderek artıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya