Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir Başbakanı: Anayasada değişiklik yapılması 'parlamentonun ve muhalefetin rolünü genişletecek'

Cezayir Başbakanı: Anayasada değişiklik yapılması 'parlamentonun ve muhalefetin rolünü genişletecek'

Cuma, 9 Ekim, 2020 - 14:45
Cezayir Başbakan Abdülaziz Cerrad dün İspanyol mevkidaşını karşılarken (AP)

Cezayir Başbakanı Abdülaziz Cerrad, 1 Kasım'da referanduma sunulacak olan anayasa değişikliği taslağının ‘devlet işlerinin yürütülmesinde daha kapsamlı bir yaklaşımın temelini oluşturuyor’ dedi.

Cerrad, Cezayir-İspanyol İş Forumu sırasında yaptığı konuşmada, önerilen değişikliğin "parlamentonun ve muhalefetin rolünü büyük ölçüde genişlettiği” ni belirterek, bireysel ve toplu özgürlükleri güçlü bir şekilde onayladığını ifade etti.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun,  Cezayir'in ‘İspanya ve Avrupa için çok önemli bir stratejik ortak’ olduğunu vurgulayan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’i kabul etti.

Sanchez açıklamasında, Cezayir, “Mağrip ve Sahel başta olmak üzere bölgenin istikrarı açısından çok önemli ve temel bir rol oynuyor ve bu konuda işbirliğini güçlendirmek için çalışacağız” ifadelerini kullanarak,  özellikle Libya ve Sahel'deki krizlere değindi. Sanchez, İspanya hükümetinin,  bu krizlere çözüm bulma taahhüdünün yanı sıra bölge halklarının zarar gördüğü krizlere çözüm bulabileceğine değindi.

İspanya Başbakanı, Cezayir’e gerçekleştirdiği ziyaretinin ikili ilişkilerin kalitesinin bir ifadesi olduğunu belirterek,  2021 yılında iki ülke arasında üst düzey bir toplantı yapma konusunda bir fırsat olduğunu bildirdi. İspanyol yetkili, ziyaretinin yalnızca enerji ve ticaret alanında değil, aynı zamanda güvenlik ve iç alanlarda da işbirliği yapmanın mümkün olduğunu söyleyerek,  özellikle göç akışlarıyla mücadelede işbirliği konusunun altını çizdi.

Her iki ülkenin de göç sorunuyla mücadele etmede kararlı olduğuna dikkati çeken Sanchez, “Bu sorunla yüzleşmek için sadece güvenlik yaklaşımıyla değil, ekonomik kalkınma ile gençlere destek olmak adına kaynak ülkelerin yardım ve teşvikiyle, iş fırsatlarına sahip olmaları ve göçmenlikten kaçınmaları için çeşitli yaklaşımlar üzerinde çalışıyoruz” dedi. Bu önlemlerin iki ülke arasındaki iş birliği çerçevesinde geldiğini söyleyen İspanyol yetkili, Akdeniz’de daha fazla ölüm yaşanmaması adına çalıştıklarını bildirdi.

Sanchez dün her iki ülkeden işadamlarını bir araya getiren foruma da değinerek, hükümetin yenilebilir enerji ve gıda endüstrisi gibi alanlara odaklandığını ve bunun için şirketleri destekleyerek teşvik ettiğini kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya