Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan, Kıbrıs'a ve İtalya'ya yasadışı göç girişimlerini engelledi

Lübnan, Kıbrıs'a ve İtalya'ya yasadışı göç girişimlerini engelledi

Cumartesi, 10 Ekim, 2020 - 06:45

Lübnan güvenlik güçleri, yasadışı yollarla ülkeden insan kaçırmaya yönelik bazı girişimlerin engellendiğini ve bu yönde faaliyet yürüten bir çetenin bazı üyelerinin tutuklandığını duyurdu.

Lübnan Güvenlik Kuvvetleri Genel Müdürü yaptığı açıklamada, İç Güvenlik Kuvvetleri Enformasyon Birimi’nin Ağustos sonundan bu yana faaliyette olan bir çetenin, güvenli olmayan teknelerle Lübnan’ın kuzeyinden Kıbrıs’a düzenlediği yasadışı göç operasyonlarını izlediğini bildirdi. Güvenlik kuvvetlerinin farklı zamanlarda, Lübnan topraklarından yasadışı yollarla ayrılmaya çalışan bazı Suriyelileri tutukladığı bilgisine yer verdi.

Güvenlik güçleri, ülkenin kuzeyindeki Abdeh kıyılarında bir grup Suriyelinin küçük bir tekneyle, kişi başı 5 milyon Lübnan lirası karşılığında Kıbrıs adasına göç etmeye çalıştığı bilgisine ulaştı. Suriye uyruklu kadın ve erkeklerden oluşan 14 kişinin tutuklanmasıyla sonuçlanan başarılı bir operasyon gerçekleştirildi. Yakalanan şahıslar, yasadışı yollarla Kıbrıs’a göç etme hazırlığı içinde olduklarını itiraf ettiler. Yasadışı göç girişiminin Suriye uyruklu organizatörü tutuklanıp mal varlığına el konulurken, yargılanmak üzere mahkemeye sevk edildi.

Enformasyon Birimi, Lübnan’da büyük bir infial meydana getiren, aralarında iki çocuğun da bulunduğu çok sayıda insanın yiyecek ve içecek olmadığı için bir teknede öldüğü son tekne vakasından sorumlu olan “arabulucuyu” tespit ettiğini, yasadığı girişimi organize eden şahsın Lübnan vatandaşı olduğunu duyurdu. Şahsın, Trablus’un Kubbe Mahallesi’ndeki evinde gözaltına alındığı ve kendisine isnat edilen suçlamaları itiraf ettiği bildirildi.

Buna ek olarak, Enformasyon Birimi, Lübnan’ın kuzeyin çok sayıda Mısır vatandaşının bulunduğu bir eve baskın düzenledi. Yapılan baskında, para karşılığında yasadışı yollardan İtalya’ya gitme hazırlığı içerisinde olan Mısır uyruklu 6 kişi ve 1 Lübnan vatandaşı tutuklandı.


Editörün Seçimi

Multimedya