Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya hastaneleri koronavirüs karşısında çaresiz

Libya hastaneleri koronavirüs karşısında çaresiz

Cumartesi, 10 Ekim, 2020 - 10:45
Korona ile mücadelede uzmanlaşmış bir sağlık ekibi, Doğu Libya’da hastanelerin çalışmalarındaki ilerlemeyi takip ediyor (Geçici Hükümete bağlı Sağlık Danışma Komitesi)

Libya’da birçok hastane, tıbbi personel, hemşire ekipleri ve PCR testlerinin yetersizliğinden şikâyetçi.

Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi’nin istatistiklerine göre, dün, vaka sayıları binli rakamlara ulaşırken, bu durumun halk arasında endişeye neden olabileceği ifade edildi.

Ulusal Merkezin verilerine göre, 718 yeni, 358 temaslı vaka olmak üzere toplamda bin 76 yeni pozitif vaka olduğu bildirildi. Şu ana kadar toplamda 41 bin 368 vakaya ulaşan hastaların 23 bin 453’ü iyileşirken, 621 kişi hayatını kaybetti. Libya son günlerde günlük bini aşan vaka sayıları kaydetmeye devam ediyor.

Vaka sayısı listesinde ilk sırada 463 vaka ile Trablus yer alıyor. Bingazi’de 92 vaka Geryan’da ise 118 vaka kaydedildi. Ulusal Merkez Libya’nın güneyinde endişe edecek boyutta vaka olmadığını bildirdi. Sebha Tıp Merkezi PCR Ünitesi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hatice el-Abbasi, dün, merkezin çok sayıda pozitif ve şüpheli vaka kabul ettiğini bu da onu büyük bir baskı altına aldığını ifade etti.

El-Abbasi, bir açıklamasında, güneydeki tıbbi izolasyon merkezlerinin kapatılmasının, potansiyel korona hastalarının Sebha Tıp Merkezine akın etmesine neden olduğunu, bu durumunda merkezin performansını olumsuz yönde etkilemesine yol açtığını söyledi. Hasta yakınları ve refakatçilerin merkeze akın ettiğini bildiren Abbasi, bu durumun virüsün merkezde yayılmasına neden olabileceğine vurgu yaptı. Ayrıca merkezdeki tüm doktorların, hemşirelerin ve personelin kapsamlı bir ankete tabi tutulacağını ifade etti.

Sebha Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi’ndeki resmi bir kaynak Şarku’l Avsat’a, güneydeki virüs salgınının büyük bir kısmının vatandaşların pandeminin ciddiyetine kayıtsız kalma ve yapılan uyarıları görmezden gelme durumlarıyla alakalı olduğunu söyledi. Dr. Hatice el-Abbasi, Libya’daki tüm hastane ve tıp merkezlerinin Sebha Tıp Merkezi gibi personel ve PCR testlerinin yetersizliğinden şikayet ettiğini söyledi.

Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı Sağlık Danışma Komitesi, ülkenin doğusunda korona salgını ile mücadelede uzman eğitim ekibinin, Perşembe günü, korona hastalarını tedavi etmek için Libya’nın kuzeydoğusunda bulunan bir hastaneyi ziyaret ettiğini söyledi. Bu ziyaret, Sağlık Danışma Komitesi tarafından önerilen enfeksiyonla mücadele ve kontrol prosedürlerine göre virüsün yayılmasını önleme noktasındaki iş akışını gözlemleme hedefiyle gerçekleştirildi.

Ülkedeki tıbbi ve yerel otoriteler vaka ve ölüm sayılarındaki artış sebebiyle vatandaşların ihtiyati tedbirler alması ve maske takması konusundaki taleplerini yeniledi.

Öte yandan Vakıflar ve İslam İşleri Genel Kurulu, vatandaşlara vakit namazlarını kılarken prosedürlere uyma çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya