Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere, Belarus büyükelçisini geri çağırdı

İngiltere, Belarus büyükelçisini geri çağırdı

Cumartesi, 10 Ekim, 2020 - 13:45
İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab (Reuters)

İngiltere, Başkan Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko'nun Polonyalı ve Litvanyalı diplomatları sınır dışı etme kararını protesto etmek için diğer Avrupa ülkeleri gibi Belarus büyükelçisini geri çağırma kararı aldı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab dün akşam Twitter'dan yaptığı açıklamada, İngiltere'nin Belarus'un Polonyalı ve Litvanyalı diplomatları sınır dışı etme kararını kınadığını söyledi. AFP’nin haberine göre Raab, “bu kararın haksız olduğunu ve sadece Belarus halkının sorunlarını artıracağını” belirterek, "Dayanışmamızın bir ifadesi olarak, büyükelçimizi geçici olarak ve Belarus'taki durumu gözden geçirmek için geri çağırıyoruz" dedi.

Litvanya Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde,  tartışmalı seçimler sebebiyle düzenlenen protesto gösterilerinin bastırılması sebebiyle devam eden gerginliğin gölgesinde, Almanya dahil olmak üzere dört ülkenin Belarus’taki büyükelçilerini geri çağıracağını duyurmuştu.

Reuters haber ajansına göre, Belarus,  Polonya ve Litvanya'yı sürgündeki muhalefet liderlerine ev sahipliği yaparak işlerine müdahale etmekle suçluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya