Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir okulların açılmasından sonra yeni bir dalgadan endişeli

Cezayir okulların açılmasından sonra yeni bir dalgadan endişeli

Cumartesi, 10 Ekim, 2020 - 11:30
Cezayir’in başkentinde perşembe günü gerçekleştirilen kadına karşı şiddet ve suç oranlarındaki artışa yönelik protestolarda maske kuralına uyum zayıftı. (AFP)

Cezayir’de hükümet, 4 Kasımda yeniden açılması planlanan okullarda virüsün patlak vermesi ihtimalinden büyük endişe duyuyor

Koronavirüs salgınını yakından izleyen ülkenin tanınmış doktorlarından Muhammed Yusfi, enfeksiyon oranlarındaki azalmayı işaret ederken virüsü önleme noktasında alınan tedbirlerde “gevşeklik” gösterilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

Başlangıçta salgının merkez üssü olarak bilinen başkentin güneyindeki Boufarik Şehir Hastanesi’nin “Kovid-19” bölümü başkanı olan Yusfi, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte son dönemde vaka sayılarında görülen azalmaya (2 ay önce günde 700’lere ulaştıktan sonra şu an günlük ortalama 15 enfeksiyon) işaret etti. Tunus’un etrafındaki epidemiyolojik duruma ikkat çektiği açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu durum salgından kurtulma yolunda ilerlediğimiz anlamına gelmiyor. Komşularımızla olan durum geçtiğimiz günlerde kontrol edildi ancak şu an enfeksiyon sayısında büyük bir artışa tanık oluyoruz.”

Cezayirli Öğrenci Velileri Derneği alınan tedbirlere uyulmaması halinde okula dönme kararının sonuçlarından endişe duyulduğunu bildirdi. Dernek üyeleri yaptıkları açıklamada ilkokul, ortaokul ve lise sınıflarındaki öğrenci sayısının 20’yi geçmemesi gerektiğini, bu durumun sosyal mesafe kurallarının yararına olduğunu belirttiler. İyi olarak nitelenen karara rağmen profesörlerin ve öğretmenlerin pedagojik ve bilimsel koşullara uyumlu bir şekilde dersleri sunma becerilerinden şüphe edildiği kaydedildi.

Boufarik yakınlarındaki bir kasabada bulunan Bin Şaban Lisesi Müdürü ders yılının başlangıcıyla ilgili olarak Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada korona krizinin izlerinin en az beş yıl daha sürmesini beklediğini söyledi. Kuruma gelen orta öğretim öğrencilerinin sayısındaki düşüşün daha sonra artacağını belirtti.

Diğer yandan önümüzdeki ay başında referanduma sunulacak anayasa değişikliği propagandası kapsamında, maske ve sosyal mesafe gibi önleyici tedbirlerin alınmaması durumunda yapılacak mitinglerde yeni vakalar meydana geleceğine ilişkin endişeler sürüyor.

Cezayirlilerin çoğunun karantina kapsamında alınan tedbirlere tam anlamıyla uymadığı belirtiyor. Salgının başladığı mart ayından bu yana çarşılar, mağazalar ve sokaklar oldukça kalabalık. Birçok doktor, vaka sayılarının sağlık Bakanlığı’nın günlük raporlarda açıkladığından çok daha fazla olduğu görüşünde. Bunun nedeni “Kovid-19” semptomları bulunanların oldukça az bir kısmının hastanelerde test yaptırması ve bu kişilerin eczanelerde bulunan ilaçlarla ve bitkisel anti-influenza ile tedaviyi tercih ediyor olması.

Bilim Kurulu Üyesi Doktor Bukat Burkani, Cezayir’de salgının yayılmasının ardından virüsün İtalya İspanya ve Fransa’da binlerce kişinin ölümüne sebep olan virüse kıyasla bağışıklığa nüfuz etmede farklılık gösterdiğini aktardı. “Bu gerçek, yetkililer ve vatandaşlara gereksiz bir güven aşılıyor. Bu beni oldukça endişelendiriyor” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya