Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

LUO: Sirte ve Cufra’da ateşkese bağlılığımız sürüyor

LUO: Sirte ve Cufra’da ateşkese bağlılığımız sürüyor

Cumartesi, 10 Ekim, 2020 - 13:45
Serrac ve İçişleri Bakanı Fethi Başağa, Polis Günü kutlamalarına katıldı. (Başkanlık Konseyi)

Mareşal Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO), Sirte ve Cufra’da ateşkese olan bağlılığını bildirdi. Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ise LUO’yu ülkenin batısındaki üç şehre yeni bir askeri saldırı düzenlemeye hazırlanmakla suçladı.

UMH Savunma Bakanı Salah en-Nimruş, Hafter’in Beni Velid, Tarhuna ve Geryan şehirlerine saldırabileceğine ilişkin gelen bilgiler sonrasında kuvvetlerine ‘olası bir saldırıyı son derece dikkatli ve ihtiyatlı bir şekilde püskürtmek için her türlü önlemi alma’ emri verdi. Nimruş, 9 Ekim’de gönderdiği mektupta, UMH güçlerinin tüm liderlerine ‘tam şekilde hazırlıklı olma, başkomutanın talimatını bekleme, uygun yer ve zamanda ateş kaynaklarına cevap verme’ çağrısı yaptı.

Salah en-Nimruş, UMH güçlerinin uluslararası toplum tarafından desteklenen ateşkese bağlı olduğunu belirttiği açıklamasında “Sirte’den, Cufra’dan ve Libya’ın bir santiminden bile  vazgeçmeyeceğiz. Libya topraklarının tam kontrolünü yeniden sağlamaya devam edeceğiz” iadelerini kullandı. Mareşal Hafter’in uluslararası toplumun sponsor olduğu mevcut ateşkesi birden fazla kez ihlal etmeye çalıştığını belirten UMH yetkilisi, seferberlik sürecinin kendi tarafınca devam ettiğini ve her türlü saldırıyı bastırmaya hazır olduklarını vurguladı.

UMH tarafından yürütülen Burkan el-Gadab (Öfke Volkanı) Operasyonu Odası, Nimruş’un talimatlarını uygulamaya hazırlandıklarına ve birkaç alt askeri birimin savaş pozisyonları almaya başladığına dikkat çekti.

Batı bölgesinde UMH’ye bağlı Ortak Güvenlik Gücü Komutanı Tuğgeneral Fituri Gribel, gözetim ve keşif ekiplerinin LUO’nun şüpheli hareketlerini takip etmek amacıyla Kureyyet, eş-Şuvayrif ve Beni Velid bölgelerindeki kontrol noktalarında çalışmalarını en üst düzeyde yürüttüklerini bildirdi. Komutan, UMH güçlerinin her türlü acil durumla mücadeleye hazır olduklarına dikkat çekti.

UMH ve LUO arasındaki barış görüşmelerine sponsorluk yapan Birleşmiş Milletler (BM) Libya Misyonu ise duruma ilişkin sessizliğini korudu. Ancak LUO’dan askeri kaynaklar Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada söz konusu bu bilgileri yalanladı. “Söylendiği gibi kuvvetlerin olağandışı bir hareketi veya herhangi bir askeri saldırı başlatma niyetleri yok” dedi. LUO hava kuvvetlerinin farklı savaş eksenlerinde keşif ve izleme faaliyetleri gerçekleştirdiğini belirten kaynaklar, UMH güçlerinin ve onlara destek sağlayan kuvvetlerin hareketlerini takip ettiklerini vurguladılar.

LUO, Salah en-Nimruş’u güneyi kontrol etmek amacıyla mevziilerine saldırı düzenlemeye hazırlanmakla suçladı. Gerilimin Türkiye’ye yönelik son ziyarete denk geldiğine dikkat çekti. Yerel medya organları da ordudaki üst düzey bir askeri kaynaktan alıntı yaptıkları haberlerinde, Nimruş’un ‘cephelerin batıdaki şehirlere doğru kaydırıldığını’ yönündeki ilanını yalanladı. Yaşananların yalnızca rutin uygulamalar olduğunu belirten kaynak, Nimruş’un açıklamasının Batı Libya’dan Azerbaycan’a bazı Suriyeli paralı askerler çekmesinden kaynaklanan boşluğu doldurma amaçlı olduğunu savundu.

Diğer yandan UMH Başkanı geçen perşembe günü Libya Polis Günü’nün 56’ıncı yıld önümü münasebetiyle başkent Trablus’ta düzenlenen bir törende açıklamalarda bulundu. Fayiz es-Serrac, “Kazanılan zafer henüz ulaşamadığımız bir barışla tamamlandı. Bu yüzden hazırlık durumundayız. Acı tecrübe bize hiçbir olasılığı atlamadan tüm çabamızla çalışmayı öğretti” ifadelerini kullandı. Kriz durumunun bölgesel ve uluslararası boyutları ve çıkarları olduğuna işaret eden Serrac, ‘modern devletin özelliklerini vatandaşlık, hukuka saygı ve insan haklarına dayalı olarak şekillendirme konusundaki tavırlarından katkı sağlamaya’ devam edecekleri taahhüdünde bulundu.

Diğer yandan BM, Genel Sekreteri Antonio Guterres’in sözcüsü aracılığıyla Fas’ın Bouznika şehrinde Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi ve Trablus merkezli Devlet Yüksek Konseyi heyetleri arasında Libya siyasi anlaşmasına uygun olarak, liderlik pozisyonlarına atama mekanizması ve kriterlerine ilişkin uzlaşıyı memnuniyetle karşıladığını açıkladı. BM’den yapılan açıklamada tüm bu çabaların gelecek haftalarda BM himayesinde yapılması planlanan Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun önünü açacağına dair umut dile getirili.


Editörün Seçimi

Multimedya