Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan heyeti, İsrail ile sınır görüşmeleri öncesinde hazırlık toplantıları yapıyor

Lübnan heyeti, İsrail ile sınır görüşmeleri öncesinde hazırlık toplantıları yapıyor

Cumartesi, 10 Ekim, 2020 - 17:45
Beyrut'un kuzeyine demirleyen bir petrol tankeri (AFP)

Lübnan'ın İsrail ile deniz sınırlarının belirlenmesi konusunu görüşmek için oluşturduğu heyet, Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde iki taraf arasındaki görüşmelerin başlamasından önce hazırlık toplantıları için Lübnan Silahlı Kuvvetleri Komutanı General Joseph Aoun ile görüştü.

Lübnan ve İsrail yaklaşık on gün önce BM arabuluculuğu ile ABD’nin tarihi olarak nitelendirdiği görüşmelerin yapılacağını duyurdu. İlk toplantının önümüzdeki Çarşamba günü yapılması bekleniyor.

Lübnan heyeti, dört üyesini belirledikten sonra Silahlı Kuvvetler Komutanı ile ilk resmi toplantısını gerçekleştirdi.

Lübnan ordusu bugün yaptığı açıklamada, General Joseph Aoun’un, sınırların çizilmesi için müzakere dosyasından sorumlu heyetle bir araya gelerek,  kara yolundan denize uzanan hat üzerinden sınırların çizilmesi amacıyla müzakere sürecinin başlatılması için temel talimatlar verdiğini kaydetti.

Lübnan Cumhurbaşkanlığı’ndan bir kaynağa göre, heyet, Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve ardından Birleşmiş Milletler (BM) Lübnan Özel Koordinatörü Jan Kubis ile görüşecek.


Editörün Seçimi

Multimedya