Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir’de Cuma Namazı yasağı kaldırılıyor

Cezayir’de Cuma Namazı yasağı kaldırılıyor

Perşembe, 15 Ekim, 2020 - 09:30
Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Cezayir’in başkentinde bir camide sterilizasyon çalışmaları yürütülüyor (AFP)

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun dün (Çarşamba) binden fazla ibadetçi kapasitesine sahip camilerde cuma namazının kılınmasının yasaklanmasına yönelik yasağın, önlemlere uyulması şartı ile 6 Kasım’dan itibaren kaldırılmasına karar verdi.

Alman haber ajansının (DPA) haberine göre, Cezayir’de salgının yayılmasının engellenmesine yönelik önlemler kapsamında, mart ayı ortasında cuma namazı ve cemaat namazlarının askıya alınmasına karar verilmişti.

Cezayir resmi televizyonunda yayınlanan hükümet açıklamasında, sokağa çıkma yasağının uygulandığı şehirlerde yasağın saat 23.00’den sabah 05.00’e kadar uzatılacak şekilde değiştirilerek camilerde sabah namazının kılınması yasağının kaldırılmasına da karar verildiği aktarıldı.

Bu kararın sağlık durumundaki gelişmelere göre ele alınmaya devam edileceği ve uygulamanın gelişmelere göre devam edeceği belirtildi. 

Cezayir Sağlık Bakanlığı dün (Çarşamba) erken saatlerde ülkede kaydedilen toplam vaka sayısının 53 bin 583 kişiye yükseldiğini belirtti. Bakanlık, virüse bağlı toplam can kaybının bin 827 kişiye çıktığını iyileşenlerin sayısının ise 37 bin 603 kişi olduğunu duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya