Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump, İsrail’de oy kullanacak 200 bin seçmene yoğunlaştı

Trump, İsrail’de oy kullanacak 200 bin seçmene yoğunlaştı

Perşembe, 15 Ekim, 2020 - 07:45
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve ABD Başkanı Donald Trump (Arşiv-Reuters)

Yaklaşan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanlık seçimlerinde adaylar, ABD-İsrail çifte vatandaşlarının da desteğini almaya çalışıyor. Bu bağlamda ABD Başkanı Donald Trump da İsrail’e bir ekip gönderdi. Yapılan birkaç kamuoyu yoklaması İsraillilerin çoğunluğunun seçimlerde Başkan Donald Trump'ı Demokrat aday Joe Biden'e tercih ettiğini gösteriyor. Bu nedenle Trump, çifte vatandaşlar arasında oy oranını daha da artırmak için bir kampanya ekibi gönderdi.

Tel Aviv kaynakları Şarku’l Avsat’a, kentte Cumhuriyetçi partinin büyük bir merkez ve ülke çapında 8 şubesinin bulunmasına, aynı zamanda Trump'a çok yakın büyükelçi olan David Friedman'ın varlığına rağmen, Trump'ın seçim başarısını yükseltmek için çalışacak bir heyet göndermeyi uygun bulduğunu aktardı.

Amerikan vatandaşı ve ABD seçimlerinde oy kullanma hakkına sahip yaklaşık 200 bin İsrailli olduğu biliniyor. İsrail, Kanada (516 bin) ve İngiltere'den (327 bin) sonra dünyada ülke dışında en çok ABD vatandaşının bulunduğu ülke. Fransa'da ise 191 bin ABD’li yaşıyor. Ancak İsrail’den ABD seçimlerine katılım oranları çok düşük. 2018'de Kongre ve Senato'nun bir bölümü için yapılan son seçimlerde katılım sadece yüzde 1,8’de kaldı. 2016 seçimlerinde ise oran yüzde 4’tü. Trump'ın ekibi özellikle İsraillilerin çoğunluğunun Trump'ı desteklediğini gösteren kamuoyu yoklaması sonuçlarının yayınlanmasından sonra, bu yüzdeyi birkaç kat artırmak istiyor.

Mitvim Enstütüsü’nün Tel Aviv’de yayınladığı ankete göre ABD seçimlerinde, Yahudi vatandaşların yüzde 57'si ve Filistinli/Arap İsrail vatandaşlarının yüzde 11'i Başkan Trump'ı desteklerken, Yahudilerin yüzde 17’si ve Filistinli/Arap İsrail vatandaşlarının yüzde 41'i Demokrat aday Joe Biden'ı destekliyor. Birkaç gün önce, İsrail'deki ABD’li seçmenlerin yüzde 63'ünün Trump'a oy vereceğini söylediği başka bir anket de yayınlanmıştı. Trump'ın ekibi bu desteği kullanmak ve 3 Kasım’da yapılacak seçimlerde bu desteği gerçeğe dönüştürmek istiyor.

Bu seçmenlerin bir kısmı, son günlerde oy kullanma haklarını kullanacaklarını söylediler. Bu seçmenlerden bazıları posta yoluyla oy verecek ve bir kısmı da form doldurarak oylarını ABD’deki bir akrabalarına gönderecek.

Demokrat Parti’nin İsrailli seçmenleri arasında da Trump'a destek veren bir kesimin olması dikkat çekici. Ancak en göze çarpan destek, iktidardaki İsrail sağından Trump’a gelen destek.


Editörün Seçimi

Multimedya