Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yangın felaketi Suriye’nin kıyı kesimini küle çevirdi

Yangın felaketi Suriye’nin kıyı kesimini küle çevirdi

Cumartesi, 17 Ekim, 2020 - 08:45

Suriye itfaiye ekiplerinin ülkenin kıyılarında on yıllardır meydana gelen en kötü yangın dalgasını kontrol altına aldıktan bir hafta sonra, Lazkiye'nin güneyinde, el-Kardaha'yı çevreleyen tüm dağ sırtlarında kül rengi hakim oldu. Köylüler, Kardaha kentinin Bisut kasabasında, küçük bir tepenin üzerinde, mütevazı evlerinin önündeki kül olmuş zeytinliklerine ve ateşin tahrip ettiği yüzlerce dönümlük çam ve servi ağaçlarına üzüntüyle bakıyorlar. Yerel halk, uğradıkları zararı devlet çalışanlarına ayrıntılı olarak yazdırıyorlar. Görevliler ise küle dönen bu topraklara ilgisiz. Çiftçiler kendilerine mali destek veya yardım verilmesini umuyorlar.

Köylüler tek geçim kaynaklarının kaybıyla yaşadıkları büyük sıkıntıyı gizlemiyorlar. Şam'dan köyüne dönerek yangını söndürme çalışmalarına katılan kadir yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Bu gerçek bir trajedi. Ben memurun ve yangın söndürme çalışmalarına katılmak borç para almak zorunda kaldım. Bütün bir zeytinliği kaybettik. Bu köydeki tüm insanlar yangın felaketinden zarar gördü.”

Lazkiye Tarım Müdürlüğü 7 bin 190 hektar alanın yangından zarar gördüğü tahmininde bulundu. Yangında 1,1 milyon zeytin, 200 bin narenciye, 3 bin elma ve 44 bin farklı meyve ağacı küle döndü.

Sivil yardımlar felaketin ardından Kardaha’nın köylerine ulaşmaya başladı. STK'lar, Sosyal İşler Bakanlığı ile iş birliği içinde şeker ve pirinç gibi gıda maddelerini tırlarla taşıyor.. Hükümet yaklaşık 150 köy ve kasabaya 10 milyon lira  (köy başına 4 bin dolar) vermeyi planladı.  Söz konusu yardımlar, kayıpların tazmininden daha çok manevi destek olarak görünüyor.

Lazkiye'nin kuzeyindeki Belveran ve Umm el-Tuyur köylerinde çıkan yangın geniş arazileri yok etti. Birçok köylü sahip olduğu her şeyi kaybetmenin şokunu yaşıyor. Yangın nedeniyle bu bölgelerdeki tatil beldeleri de siyaha döndü.  Bölgenin ünlü restoranlarından birinde çalışan Mahmud duruma dair şunları söyledi:

 "Bu bölgede insanlar sadece iki günde on binlerce ağacını kaybetti. Yangını söndürmek için büyük bir çaba sarf ettik ama boşuna. Yangın 20-30 yıllık ağaçları, özellikle zeytinleri ve turunçgilleri yok etti. Önemli olan bu alanların yeşile dönmesi ve bunun kısa sürede olacağından şüpheliyim. Ateşi ağaç dallarıyla söndürmeye çalışıyorduk. Çünkü günlük kullanım ihtiyacımız için bile su yok. Bu durumda yangını nasıl söndürürüz?”

Tazminat verileceği yönündeki vaatlere güvenmediğini belirten genç adam sözlerinin devamında "Yardımdan bahsediyorlar. Bunlar hiçbir şey ifade etmeyen meblağlar” dedi. 

9 Ekim’de 65 yerde çıkan yangını kontrol altına alma çalışmalarına Suriye ordusuna ait yüzden fazla itfaiye aracı, ağır makine ve helikopter katıldı.

Diğer yandan petrol ürünlerinde yaşanan boğucu kriz nedeniyle ıssız köylerin sokaklarında kuyruklar oluştu. 40 litre benzin almak için oluşan sıranın neredeyse sonu görünmüyor. Bu durum, yollarda araç trafiğinin olmamasını da açıklıyor.

Yangında yüzlerce direk ve kilometrelerce uzunluğunda elektrik hattı yandı. Savaşın başlamasından bu yana verilen kısıtlı elektrik de kesildi.

Yıllık yağışın ortalama 1,2 bin mm olduğu bir bölgede köylülerin çoğu susuzluktan şikayetçi. Su kıtlığı, yangınla mücadele çalışmalarını da zorlaştırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya