Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Türkiye’nin S-400 sistemi testinin olası sonuçları konusunda uyarıda bulundu

ABD, Türkiye’nin S-400 sistemi testinin olası sonuçları konusunda uyarıda bulundu

Cumartesi, 17 Ekim, 2020 - 14:00
Rusya'da bir askeri tatbikat sırasında Rus S-400 füze savunma sistemi (Arşiv- EPA)

ABD, Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sisteminin harekete geçirilmesi halinde ‘olası sonuçlar’ hakkında uyarıda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus’un konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Doğrulanması halinde NATO müttefiki ve ABD’nin stratejik ortağı olarak Türkiye’nin sorumlulukları ile uyuşmayan S-400 füze denemesini şiddetle kınıyoruz” dedi.

Reuters'ın haberine göre, Türkiye dün Sinop’ta konuşlu S-400'lerin testlerini gerçekleştirdi.

Reuters'ın yayınladığı cep telefonu kamerasıyla çekilmiş görüntülerin,  S-400'lerin test atışlarına ait olduğu iddia edildi.

Milli Savunma Bakanlığı geçtiğimiz hafta, savunma sistemlerinin Sinop’a nakledilmesiyle Rus yapımı S-400 füze savunma sistemleri dahil füze atışları için Karadeniz kıyısında hava sahasına yönelik NOTAM, denizcilere yönelik de NAVTEX yayımladı.

Türk basınında yer alan haberlerde, duyuru, Türkiye'nin kuzeyindeki Karadeniz bölgesindeki Sinop kenti yakınlarındaki bir bölgedeki Türk hava sahasının radar testi için 6 saatlik bir süre boyunca kapatılmasını içeriyor. Uçaklara 200 bin feetin altında bu bölgeyi kullanmamaları uyarısı yapılmıştı. Geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, 16-17 Ekim tarihlerinde geçerli olmak üzere Karadeniz üzerinde füze atışı yapılacağı kaydedildi.

S-400 hava savunma sistemleri dünyadaki en gelişmiş sistemler arasında yer alıyor. Uçakları takip edebilen sistemin uzun ve orta menzil radar ile donatılmış olup 400 kilometre füze menziline sahiptir. Türkiye, 2017 yılı sonunda Rusya ile imzalanan bir anlaşmaya göre Temmuz 2019'da S-400 sistemini teslim almış ve 8 Temmuz’da Ankara yakınlarındaki Mürted Hava Üssü’nde ABD yapımı F-16 ve F4 avcı uçakları üzerinde sistemin bir testini gerçekleştirmişti. Geçtiğimiz Nisan ayında da S-400 sistemlerinin ordunun hizmetine girmesine karar verildi. Alınan bu karar sonrası ABD yaptırım imasında bulunurken, Türkiye NATO gözetimindeki ortak bir proje olan F-35 programından çıkarılmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve Kongre, tek çözüm olarak Türkiye’nin sistemi aktif hale getirmeden Rusya'ya iade etmesinde ısrar ediyor. Ancak ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin hava savunma sistemine sahip olma hakkını savunuyor ve bunun sebebinin selefi Barack Obama yönetiminin Türkiye’ye Patriot savuna sistemi satmayı reddetmesinden kaynaklandığını düşünüyor. Bu ayın başında Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rus hava savunma sisteminin aktif hale getirilmemesi konusunda uyarıda bulunurken, NATO’nun bu konudaki endişelerini dile getirdi ve sistemin etkinleştirilmesi halinde Türkiye'nin maruz kalacağı olası ABD yaptırımlarına dikkati çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya