Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Bilim insanları yarısı erkek yarısı dişi bir kuş buldu

Bilim insanları yarısı erkek yarısı dişi bir kuş buldu

Cumartesi, 17 Ekim, 2020 - 15:00
Araştırma ekibi gövdesinin yarısından itibaren farklı renklerde tüyleri olan kuşun fotoğraflarını paylaştı (Annie Lindsay)

ABD'nin Pensilvanya eyaletinde araştırma yürüten bilim adamları hem erkek hem de dişi tüyleri bulunan ender bir kuş keşfetmenin heyecanını yaşıyor.

Araştırmacılar gövdesinin bir yanında sarı, diğer yarısında pembe renkte tüyler olan ötücü kuşun eşine çok nadir rastlandığını vurguladı.

Science Alert'in haberine göre araştırma ekibi, bu al göğüslükocabaş kuşunun muhtemelen genetik bir anomali nedeniyle çift cinsiyetli olduğunu ifade etti.

Bu kuşun bir tarafının genetik olarak dişi görünürken, diğer tarafın genetik olarak bir erkeğin tüm özelliklerini gösterdiği belirtilirken, kanatlarının ve kuyruğunun arkasında da cinsiyete dair önemli farklılıklar görüldüğü, sol tarafın daha kahverengi, sağ tarafınsa daha siyah olduğu aktarıldı.

Programın başında yer alan Annie Lindsay, bunun hayatta bir kez yaşanacak türden bir deneyim olduğunu ifade ederek "Tüm ekip, böylesine ender görülen bir duruma yakından şahit oldukları için çok heyecanlı" dedi.

 
Independent Türkçe, Science Alert


Editörün Seçimi

Multimedya