Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rapor: Türkiye’nin dış politikası onu uluslararası arenadan izole ediyor

Rapor: Türkiye’nin dış politikası onu uluslararası arenadan izole ediyor

Cumartesi, 17 Ekim, 2020 - 16:15
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (Reuters)

Geçtiğimiz ay Dağlık Karabağ bölgesinde Ermenistan ile Azerbaycan arasında çatışmaların patlak vermesiyle, uluslararası toplum hızla her iki tarafı düşmanlıkları sona erdirmeye çağırırken Türkiye, Birleşmiş Milletler (BM), Fransa, Rusya ve ABD’nin aksine, Azerbaycan'ı alenen destekleyerek iddialara göre Bakü’ye askeri destek sundu.

Gözlemciler, bölgede yaşanan şeyin Batılı güçler ile Türkiye arasında büyüyen dış politika anlaşmazlığının en son örneği olduğuna inanıyor. Son yıllarda Türkiye, Libya, Suriye ve Irak'ta askeri olarak yer alırken,  Doğu Akdeniz'de devriyeleri yoğunlaştırarak Avrupa Birliği'ni kızdırdı. Euronews’in haberine göre, tüm bu yaşananlar neticesinde Türkiye’nin dış politikası Ankara’nın uluslararası arenadan soyutlanmasına neden oldu.

Euronews’te yer alan haberde, ABD’nin 2003’te Irak’ı işgali ve Türkiye'nin Suriye’de terör örgütü olarak gördüğü Kürt güçleriyle ortaklığı, Avrupa Birliği’ne (AB) katılım görüşmeleri duran Ankara’yı kızdırdı.

Avrupa Reform Merkezi'nde araştırmacı olan Luigi Scasiri, iç siyasetin Türkiye'nin dış politikasındaki değişime önemli katkı sağladığını ifade ederek, “Batılı ortaklardan daha uzak bir politikaya geçiş Erdoğan'ın o zamandan beri sağcı MHP ile ittifakına denk geliyor. Son zamanlarda hükümet, Türkiye'deki kötüleşen ekonomi üzerindeki dikkati başka yöne çekme arzusuyla harekete geçti" dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya