Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’nin her ay 200 bin ton buğday ithal etmesi gerekiyor

Suriye’nin her ay 200 bin ton buğday ithal etmesi gerekiyor

Pazartesi, 19 Ekim, 2020 - 07:15
Fotoğraf: İHA

Esed rejimine bağlı Suriye Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı yaptığı açıklamada Suriye’nin her ay 180 bin ila 200 bin arasında buğday ithal etmeye ihtiyacı olduğunu açıkladı.

El-Vatan gazetesinin haberine göre Muhammed Samir el-Halil “milisler” çiftçilerin buğdaylarını devlete satmasını engelledikleri için ithalatın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Bakan bir zaman dilimi vermeden ithalat maliyetinin yaklaşık 400 milyon dolara ulaşacağını belirtti.

Suriyeliler devlet destekli ekmek karne usulüne göre elektronik kartlar kullanılarak satıldığı için son zamanlarda ekmek fırınlarının önünde uzun kuyruklar oluştuğundan söz ediyor. Suriye ekonomisi, onuncu yılına giren çok taraflı karmaşık bir savaşın ve komşu Lübnan’daki mali krizin ağırlığı altında eziliyor.

Savaşın patlak verdiği günden beri ülkenin buğday üretimi hızla düştü.

Suriye, ekonomisinin iyi olduğu yıllarda senede 4 milyon ton üretip 1,5 milyon ton ihracat yapabiliyordu. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) tahminlerine göre Suriye bu yıl 2,1 ila 2,4 milyon ton buğday üretirken, ülke çapındaki talep yaklaşık 4 milyon tona ulaştığı için bu fark ithalatlarla kapatıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya