Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

TSK, Hama kırsalındaki en büyük gözlem noktasından geri çekiliyor

TSK, Hama kırsalındaki en büyük gözlem noktasından geri çekiliyor

Pazartesi, 19 Ekim, 2020 - 08:45
Suriye’nin kuzeyinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait zırhlı araç (AFP-Arşiv)

Suriye’nin Hama ilinin Morek kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait olan ‘dokuzuncu’ gözlem noktasında, dün olağanüstü bir hareketlilik gözlendi. Tır ve tankların gözlem noktasında bulunan askerleri Suriye’nin kuzeybatısındaki Morek kentine taşımak üzere gözlem noktasına girdiği belirtildi.

TSK dün Suriye rejiminin kontrolü altında bulunan Morek kentindeki gözlem noktasından geri çekilme hazırlıklarına başladı. Türk güçlerinin yaklaşık 2 buçuk yıldır varlıklarını sürdürdükleri bu gözlem noktası, Ankara’nın Hama kırsalındaki en büyük askeri noktası kabul ediliyor.

Şarku’l Avsat’ın Sputnik kaynaklı haberine göre kuşatma altında bulunan Türk gözlem noktasındaki askerler, gözlem kulelerini söküp, lojistik malzemelerini toplayama başladı. Güvenlik güçlerinin Sputnik’e yaptığı açıklamaya göre TSK, Morek’te kuşatma altında bulunan gözlem noktasını İdlib kırsalının güneyindeki Cebel-i Zaviye bölgesine taşımaya karar verdi. Güvenlik güçleri bu kararın Rus yetkililere bildirildiğini ve işbirliği içinde gerçekleştirildiğini ifade etti. Güvenlik kaynakları olağanüstü bir durum söz konusu olmadığı takdirde bu çekilme işleminin 24 saat içinde tamamlanmasının beklendiğini bildirdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, daha önce yaptığı bir açıklamada TSK’nın İdlib’deki gerilimi azaltma bölgelerindeki gözlem noktalarından geri çekilmesinin pazarlık konusu olamayacağını ifade etmişti.

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR) yapılan açıklamada TSK’nın gözlem noktası kurdukları arazinin kirasını ödemediği iddia edildi. Açıklamada Morek’de bulunan arazi sahibinin hala, TSK’nın topraklarında bir gözlem noktası inşa edebilmesi için arabuluculuk yapan Feyleku’ş Şam grubundan kira bedelini talep ettiği belirtildi. Feyleku’ş Şam’ın yaklaşık 25 aydır kira ödemediği iddia edildi. 


Editörün Seçimi

Multimedya