Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak: ‘El-Ferhatiye katliamı’ için saha soruşturması başlatıldı

Irak: ‘El-Ferhatiye katliamı’ için saha soruşturması başlatıldı

Pazartesi, 19 Ekim, 2020 - 10:15
Ferhatiye katliamında öldürülen 8 sivilin cenaze namazı kılındı (AFP)

Irak’ın Selahaddin vilayetine bağlı El-Ferhatiye bölgesinde 8 kişinin hayatını kaybettiği ve 4 kişiden haber alınamayan katliam son üç gündür Iraklıların gündemindeki yerini koruyor. Sosyal medya platformlarında ve siyasi gruplardan olaya yönelik tepkiler sürüyor.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi, hayatını kaybeden kişiler için Selahaddin vilayetinin El-İshaki ilçesinde yapılan taziye törenini ziyaret etti. Kazimi, buradaki konuşmasında ‘El-Ferhatiye katliamına yanıt olarak sert kararlar’ alma taahhüdünde bulundu. Ancak söz konusu kararların detayları hakkında bilgi vermedi. Selahaddin’in 12 milletvekili ise Haşdi Şabi’nin vilayetten çıkarılmasını talep etti.

Kazimi, El-Ferhatiye katliamının incelenmesi için kurduğu soruşturma komitesi hakkında bilgi vermedi. Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi de aynı amaçla başka bir komite kurdu. Halbusi’nin komitesinde, Meclis Savunma ve Güvenlik Komisyonu üyeleri yer alıyor. Bu komite gerekli incelemelerde bulunmak üzere dün Selahaddin’e ulaşmıştı.

Kazimi’ye, El-İshaki ziyaretinde Savunma ve İçişleri bakanları, Haşdi Şabi Heyeti Başkanı, Genelkurmay Başkanı ve Ortak Operasyonlar Komutanı eşlik etti. Kazimi, mağdurların yakınlarına hitaben, “Kalleşçe öldürülen evlatlarınız, bizim evlatlarımızdır. Kanları boşa gitmeyecek. Güvenlik güçlerinin varlığını artırması ve daha fazla güvenlik sağlanması için talimat vereceğiz” dedi.

Kazimi, “Mağdurların hakkı kanunla gelecek. Soruşturmalar başladı. Bizzat kendim takip ediyorum. İntikam yerine faillerin cezalandırılması adaleti sağlayacak. Suçluların yakalanması uzak değil. Terör her ne kadar yeniden sızmaya çalışsa da yeri veya sığınağı olmayacak. Kanun ve adaletin eli, nerede ortaya çıkarsa çıksın terör kalıntılarının belini kıracak” diye konuştu.

Soruşturma komitesi çalışmalarının gidişatı hakkında bilgi vermezken, medyada yer alan haberlere göre kurbanların aileleri katliamdan Haşdi Şabi 42. Tugayı sorumlu tutuyor.

Selahaddin vilayetinin Meclis’teki 12 milletvekili, vilayetteki tüm Haşdi Şabi tugaylarının çıkarılmasını talep etti. Vekiller, yaptıkları ortak açıklamada, “Kendilerini Haşdi Şabi’ye eklemlemeye çalışan parti veya silahlı örgütlerle bağlantılı tüm silahlı grupların çıkarılması bir gereklilik haline geldi. Bazı zayıf kişiler, masumlara karşı suç işlemek için Haşdi Şabi’yi paravan olarak kullanıyor. Bunların vilayetimizden çıkarılması bir gereklilik haline geldi. Güvenlik konusunda söz sadece Silahlı Kuvvetlerimiz ve İç Güvenlik Güçlerinde olmalıdır” ifadelerine yer verdi. Açıklamada ayrıca Haşdi Şabi’ye, kendilerini karalayan bu çetelerle bağlantısının olmadığı mesajını verme çağrısı yapıldı.

Irak’ın eski Başbakanı Haydar el-İbadi’nin liderliğindeki Nasr Koalisyonu El-Ferhatiye olayında şeffaf ve adil bir soruşturma yürütme çağrısında bulundu. Koalisyondan yapılan açıklamada, hükümetin, sivil güvenlik planlarını ve bu planları uygulamaktan sorumlu güçleri yeniden gözden geçirmesi, istihbarat çabalarını aktif hale getirmesi, önleyici tedbirler alması ve bunları esnek güvenlik planlarıyla desteklemesi, ülkede toplum güvenliğinin sağlanması için devlet kurumları ile yerel aktörlerin ortak hareket etmesini sağlaması gerektiğini dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya