Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE – İsrail ve ABD enstitülerinden stratejik ortak

BAE – İsrail ve ABD enstitülerinden stratejik ortak

Pazartesi, 19 Ekim, 2020 - 11:30
BAE Havayolları Şirketi Etihad’ın sitesine İbranice versiyon yükledi. Abu Dabi, Tel Aviv ve Washington'daki 3 araştırma enstitüsü arasında stratejik ortaklık kuruldu

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Etihad Havayolları’nın şirketi kendi web sitesine İbranice bir versiyon yüklemesinin ardından, BAE, ABD ve İsrail'de 3 önemli araştırma enstitüsü arasında stratejik ortaklık kurulduğunu duyurdu.

Söz konusu bu üç enstitü: Amerika'nın başkenti Washington'daki "Atlantik Konseyi", Abu Dabi'deki "BAE Politika Merkezi" ve Tel Aviv'deki "Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü". Bu enstitülerin yaptığı ortak açıklamada, bu ortaklığın geçen Ağustos ayında imzalanan BAE-İsrail barış anlaşmasının ruhuna uygun olarak gerçekleştiği vurgulanarak, “Barış yollarını desteklemek için araştırma merkezlerinin hayati bir rolü olduğuna inanıyoruz. Ortaklığımız,  “barış" için temel oluşturacak ve bu anlaşmanın bölgedeki BAE-İsrail ilişkilerini, istikrarı, güvenliği ve refahı güçlendirme potansiyelini en üst düzeye çıkaracaktır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamaya göre, bu stratejik ortaklık, İbrahim anlaşmasına dayanacak ve BAE-İsrail ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunmaya çalışan uluslararası düşünce kuruluş ve merkezlerinin, odak noktası olacaktır. Bu tür ilişkilerin geliştirilmesiyle birlikte, iki ülkenin ortak sorunlarını derinlemesine anlamak ve taraflar arasında çeşitli düzeylerde kamu ve özel sektörde karar vericilere analiz ve tavsiyelerde bulunulmasına ihtiyaç duyulacaktır.

Üç enstitü açıklamasında, ortak güvenlik endişe ve tehdidi oluşturan sorunların, ticaret ve karşılıklı yatırım fırsatlarının, siber uzay teknolojileri, sağlık hizmetleri, salgın kontrol, turizm, dini ve kültürel ilişkiler ve güvenlik alanında işbirliği araçlarının belirlenmesine katkıda bulunmak üzere BAE, İsrail ve Amerika ABD’den üst düzey uzmanları bir araya getirmek için çalışacaklarını teyit etti. Bu uzmanlar, politik belgeler yayınlamak, seminerler düzenlemek ve Körfez-İsrail ilişkileri üzerine ilk büyük uluslararası konferansa katılmak için çalışma grupları halinde organize olacaklar.

Hafta sonunda BAE havayolu şirketi Etihad, İsrailli turistlere hitap eden ve onları BAE’yi ziyaret etmeye ve iki ülke arasındaki ticaret ve turizm ilişkilerini geliştirmeye çağırdığı  İbranice bir web sitesi açtığını duyurdu.

Site, Yahudi okuyucularını İbranice "Abu Dabi’ye hoş geldiniz" diyerek karşılıyor. Site, güvenlik protokolleri ve havayolu tarafından sağlanan diğer varış noktaları hakkında çeşitli bölümler içeriyor. İsrail ile BAE arasında direkt uçuşların bu ayın ortasında başlaması planlanıyordu ancak korona salgını nedeniyle tarih, önümüzdeki Ocak ayına ertelendi. İsrail Ulaştırma Bakanlığı Genel Müdürü Ofer Malka, Ordu Radyosu’na verdiği demeçte, havacılık anlaşmasının önümüzdeki günlerde imzalanmasını beklediğini belirterek, İsrailli yolcuların güvenliğini sağlamak için çalışmaların da yapılacağını sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya