Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ermenistan ve Azerbaycan’dan karşılıklı saldırı suçlaması

Ermenistan ve Azerbaycan’dan karşılıklı saldırı suçlaması

Pazartesi, 19 Ekim, 2020 - 14:00
Dağlık Karabağ'da bir adam evinin hasar gördüğü yerde dururken (AFP)

Dağlık Karabağ bölgesi için dün yürürlüğe girmesi beklenen "insani ateşkese" rağmen, taraflar birbirlerini bu sabah yeni saldırılar düzenlemekle suçladı.

27 Eylül’de savaşın yeniden başlamasından bu yana ikici kez ateşkes ilan edilirken, yoğun çatışmalar dördüncü haftasına giriyor.

10 Ekim’de gerçekleştirilen ilk ateşkes kâğıt üzerinde kalmıştı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı bu sabah Ermeni ayrılıkçı güçlerini Ağcabedi topraklarını ve gece ise Goranboy, Tatar ve Ağdam bölgelerini bombalamakla suçladı.

Dağlık Karabağ Savunma Bakanlığı ise Azerbaycan'ı geceleri "cephenin çeşitli bölgelerine" top atışı yapmak ve el Saba'daki saldırılarını sürdürmekle suçladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ermenistan ordusunun 18 Ekim'de yürürlüğe giren geçici insani ateşkesi alenen ihlal ederek Azerbaycan’da sivil yerleşim birimleri ve mevzilerine ağır top atışı gerçekleştiğini bildirdi.

 Aliyev açıklamasında, Dağlık Karabağ'daki 13 yerleşim biriminde kontrolü sağladıklarını bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya