Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE ve İsrail tarım ve yatırım alanında işbirliği mutabakat muhtırası imzaladı

BAE ve İsrail tarım ve yatırım alanında işbirliği mutabakat muhtırası imzaladı

Pazartesi, 19 Ekim, 2020 - 16:00
İmza töreninden bir kesit (WAM)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli Al Dahra Şirketi’nin kurucu ortaklarından Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hadim Abdullah el-Deri başkanlığındaki bir heyet, İsrail’in dünyaca bilinen sulama şirketi Netafim’in daveti üzerine İsrail’i ziyaret etti.

BAE ve İsrail arasında yakın zamanda imzalanan barış anlaşmasının harekete geçirilmesi amacıyla düzenlenen ziyarette, iki ülke arasında özellikle tarım ve teknik alanda işbirliği ile stratejik ortaklığı geliştirmenin yolları görüşüldü.

BAE’li heyet, ziyarete İsrail Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanı Alon Schuster ile görüşerek başladı.

Söz konusu görüşmede, iki ülkedeki gıda güvenliğinin yanı sıra mevcut yatırım fırsatları, ticareti ve tarımsal işbirliğini geliştirme yolları ele alındı.

Heyet, süt ürünleri üretimi, dijital tarım, temiz havadan su elde etme, hasat sonrası teknolojiler, tozlaşma teknikleri, hidroponik, balık, gübre, taze ürünler ve yağ konusunda uzmanlaşmış firmalarla yapılan görüşmenin ardından sulama ve çöl tarımı alanında büyük bir şirket olan Netafim’in yetkilileriyle de bir araya geldi.

Ziyaret sonunda iki ülke arasında dört stratejik ortaklık ve işbirliği mutabakat muhtırası imzalandı.


Editörün Seçimi

Multimedya