Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta kafe ve restoranlar kısmi olarak faaliyetlerine başladı

Tunus’ta kafe ve restoranlar kısmi olarak faaliyetlerine başladı

Salı, 20 Ekim, 2020 - 06:15
Başkent’te bir kahvenin önündeki vatandaşlar (EPA)

Tunus’ta yeni tip koronavirüs salgının geniş çapta yayılarak ve günlük ortalama bin 500 yeni vakanın kaydedildi. Ancak bu durum, başkent Tunus’un çevre vilayetlerinde (Aryana, Ben Arus ve Manuba) dün (pazartesi) sabahtan itibaren kafelerin, restoranların ve kahvehanelerin kısmi olarak faaliyetlerine dönmelerine izin verilmesine engel olmadı. Söz konusu karar, bu kuruluşların kapalı alanlarda kapasitenin yüzde 30, açık alanlarda ise yüzde 50 oranında çalışılmasını kapsıyor.

Ticari kuruluşların faaliyetlerine yeniden başlamalarına izin verilirken, yetkililer bu gibi mekanların denetimin sıkılaştırılması kararı aldılar. Kuruluşlar önemlere uymayan tüm kuruluşlar hakkında acilen kapatma kararının alınacağı konusunda bilgilendirildi.

Tunus Sağlık Bakanlığı’nın salgına dair yayınladığı son verilere göre, 13-16 Ekim tarihleri arasında 5 bin 752 vakanın kaydedildiğini duyurdu. Bu rakam günlük olarak bin-bin 500 arası vaka kaydedildiği gösteriyor.

Aynı zaman aralığında 114 kişinin daha virüs sebebiyle hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı 626 kişiye yükseldi. Tunus’ta 3 aylık karantina sonrası 27 Haziran’da sınırların açılmasından bu yana 576 kişi hayatını kaybetti.

13-16 Ekim tarihleri arasında Tunus hastanelerinde 901 hastanın tedavisi gerçekleştirildi. Halen yoğun bakımda tedavi gören 158 kişiden 77’si solunum cihazına bağlı durumda.


Editörün Seçimi

Multimedya