Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Şubat ayında Hindistan nüfusunun yarısı virüs tehdidi altında olacak

Şubat ayında Hindistan nüfusunun yarısı virüs tehdidi altında olacak

Salı, 20 Ekim, 2020 - 09:30
Şubat ayında Hindistan nüfusunun yarısı virüs tehdidi altında olacak

Hindistan'da koronavirüs salgınıyla mücadele için kurulmuş hükümet komitesi üyesi dün yaptığı açıklamada, virüsün önümüzdeki Şubat ayına kadar 1,3 milyarlık ülke nüfusunun en az yarısını etkileme olasılığının yüksek olduğunu söyledi.

Hindistan şimdiye kadar 7,55 milyon koronavirüs vakası kaydetti ve bu da ülkeyi enfeksiyon sayısı açısından ABD’nin ardından ikinci sıraya koyuyor. Ancak Reuters’ta yayınlanan istatistiklere göre,  Eylül ortasında görülen pikten sonra Hindistan'da "Kovid-19" enfeksiyonlarının azaldığı ve günde ortalama 61 bin 390 yeni enfeksiyonun kaydedildiği görülüyor.

Kanpur'da Hindistan Teknoloji Enstitüsü'nde profesör olan Manendra Agrawal, Reuters'a yaptığı açıklamada, “Şu anda nüfusun yaklaşık yüzde 30'unun enfekte olduğunu ve Şubat ayına kadar bulaş sayısının yüzde 50'ye yükselebileceğini tahmin ediyoruz" dedi. Komitenin virüsün yayılmasına ilişkin tahmini, federal hükümet tarafından yapılan testlerin sonuçlarından çok daha fazla. Yapılan testlerde Eylül ayı itibarıyla nüfusun yalnızca yüzde 14’üne virüs bulaştığı görülüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya