Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Nokia, Ay’ın yüzeyine şebeke kuracak

Nokia, Ay’ın yüzeyine şebeke kuracak

Salı, 20 Ekim, 2020 - 07:45

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA)  Finlandiyalı Nokia şirketini, uzaydaki ilk hücresel iletişim şebekesini Ay'a kurmak için seçtiğini duyurdu. NASA'nın 2024 yılında Ay'a yeniden insan gönderme ve Artemis programı ile burada daha uzun sürekli keşif yapma çabalarının bir parçası olan şebeke kurulumunun insanoğlu Ay'a gitmeden önce tamamlanması amaçlanıyor.

Reuters haber ajansına göre Nokia’nın, 2022 yılı sonuna doğru Ay yüzeyindeki ilk kablosuz genişbantlı iletişim sistemini kurması bekleniyor.

Finlandiyalı şirket, şebekeye ait ekipmanın Ay'a ulaştırılması noktasında ABD’nin Teksas eyaletinde uzay araçları tasarlayan Intuitive Machines adlı özel bir şirketle ortaklık kurduklarını açıkladı. Nokia açıklamasında, ekipmanın Ay'a ulaştırılmasının ardından şebekenin kendi kendine yapılandırılacağını açıkladı.

Nokia, kuracakları şebekenin, aralarında hayati kumanda ve kontrol işlevleri, Ay gezginlerinin uzaktan kontrolü, gerçek zamanlı navigasyon ve yüksek çözünürlüklü video yayını gibi kritik öneme sahip birçok farklı veri iletme uygulamaları için iletişim imkanı sunacağını duyurdu.

Artemis Programı kapsamında NASA, 2024 yılına kadar astronotları Ay’a indirmeyi planlıyor. DPA’nın haberine göre, elde edilecek bilgilerin ardından bir sonraki adımla astronotların Mars’a gönderilmesi de yapılan planlar arasında.


Editörün Seçimi

Multimedya