Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filipinler Devlet Başkanı Duterte: Beni uyuşturucu savaşındaki her ölümden sorumlu tutabilirsiniz

Filipinler Devlet Başkanı Duterte: Beni uyuşturucu savaşındaki her ölümden sorumlu tutabilirsiniz

Salı, 20 Ekim, 2020 - 16:15
Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte (AP)

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, göreve başladığından bu yana yürütülen uyuşturucuyla mücadele operasyonları kapsamında yargısız infaz olduğundan şüphelenilen cinayetlerden kendisinin sorumlu tutulabileceğini söyledi.

Duterte televizyonda yaptığı konuşmada, “Eğer burada ölüm olmuşsa suçlusu benim. Beni uyuşturucu savaşındaki her şeyden, her ölümden sorumlu tutabilirsiniz” dedi.

Duterte, göreve geldiğinde Filipinler’de 4 milyon olan bağımlı sayısının 1,6 milyona düştüğüne dikkati çekerek, “Eğer bu meselenin devam etmesine izin verilseydi ve buna karşı kararlı bir adımlar atılmasaydı, devletin güvenliği tehlikeye girecekti” dedi.

Polis, uyuşturucu kullanımı ve kaçakçılığı yapmakla suçlanan yaklaşık 6 bin kişinin öldüğünü bildirdi ancak insan hakları gözlemcileri ölü sayısının çok daha yüksek olduğundan şüpheleniyor.

Duterte’nin uyuşturucu operasyonlarıyla bağlantılı en az iki insanlık suçu ve toplu katliam şikayeti Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısı tarafından inceleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya