Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Paris’teki terör saldırısını bir kez daha kınayarak, Fransa ile tam dayanışmasını vurguladı

Suudi Arabistan Paris’teki terör saldırısını bir kez daha kınayarak, Fransa ile tam dayanışmasını vurguladı

Çarşamba, 21 Ekim, 2020 - 09:15

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, video konferans aracılığıyla Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında dün toplandı.

Suudi Arabistan’ın Fransa’nın başkenti Paris’in banliyösünde bir öğretmenin ölümüne neden olan terör saldırısı bir kez daha kınanarak, Fransa ile tam dayanışma içerisinde olunduğu vurgulandı.

Radikalizm ve terörün tüm tezahürlerinin reddedildiğinin altı çizilen toplantıda, dini sembollere saygı duyma ve nefret uyandırmaktan kaçınma çağrısında bulunuldu.

Bakanlar Kurulu, Şura Konseyi’nin oluşturulmasını öngören Kraliyet emrine övgüde bulunarak, Konsey üyelerine yeni görevlerinde başarılar diledi.

Bakanlar Kurulu ayrıca, Kral Selman’ın G20 çatısı altındaki Gençlik İletişim Grubu (Y20) Zirvesi’nde okunan mesajının içeriğini takdir etti.

Suudi Arabistan’ın dönem başkanlığında G20 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının yaptığı toplantının ardından yayınlanan sonuç bildirgesinin içeriği görüşüldü.

Söz konusu bildirgede, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını yaşanırken ekonominin kademeli olarak açılmasıyla birlikte küresel ekonomik aktivitede görülen toparlanma belirtilerine dikkat çekilerek, hayatları korumak için gerekli olan tüm politikaları uygulamaya devam etme kararlılığının meyvelerini vermeye başladığı ifade edildi.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan ile ABD arasındaki stratejik diyalog toplantılarının sonuçlarını gözden geçirerek, iki dost ülke arasındaki ortaklık ve işbirliğini sürdürme ile güçlendirmeyi amaçlayan stratejik konuları tartıştı.

Geçtiğimiz günlerde Riyad’da düzenlenen, nefret söylemiyle yüzleşmenin ve çeşitli insan toplumlarında şiddet ve ırkçılığa karşı hoşgörü ve işbirliği değerlerini yaymanın önemini vurgulayan G20 Dini Değerler Forumu ele alındı.

Toplantıda, ülke içindeki vatandaşlar ve sakinler için umre ziyaretinin ikinci aşamasının başlaması görüşüldü.

Salgına ilişkin son gelişmeler, önleyici tedbirler, ülkede dair istatistiklerde kaydedilen olumlu eğilimler ile Suudi Arabistan’ın virüsle ilgili klinik araştırma ve çalışmalara katkıları gözden geçirildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya