Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak Başbakanı Kazimi: Almanya ile gerçek ortaklık bekliyoruz

Irak Başbakanı Kazimi: Almanya ile gerçek ortaklık bekliyoruz

Çarşamba, 21 Ekim, 2020 - 07:00
Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi ortak basın toplantısında konuşuyor (AP)

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi, Paris ziyaretinden sonra Avrupa turunun ikinci durağı olarak ziyaret ettiği Almanya’da büyük bir ilgiyle karşılandı. Kazimi, daha sonra Almanya’dan ayrılarak Londra’ya hareket etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kazimi’yi ve reform programını takdir ederek, Almanya’nın, “istikrar, güvenlik ve ekonomik kalkınma” yolunda Bağdat’ın yanında duracağını vurguladı. Merkel, Kazimi ile görüşmeye geçmeden önce yaptığı kısa basın toplantısında, güvenliğin korunması ve DEAŞ’ın geri dönme tehdidiyle mücadele noktasında Irak’a yönelik uluslararası yardımın devam etmesi gerektiğini belirterek, “Terör örgütü (DEAŞ) bölgede ve bölgenin dışında bir tehdit olmaya devam ediyor” dedi. Başbakan Merkel, Almanya’nın, DEAŞ ile mücadelesinde Irak’a destek olmaya devam edeceğini kaydetti.

Kazimi hükümetinin gelecek yıl erken seçim düzenleme kararı almasının “seçmenlerin devlet kurumlarına yönelik güvenini artıracağını” söyleyen Almanya Başbakanı, ülkesinin, ekonomik reformları gerçekleştirmek ve özel sektörü güçlendirmek için "iddialı" gündeminde Irak'ın yanında duracağını vurguladı.

Kazimi ise Irak’ın Almanya ile gerçek bir ortaklık beklediğini ifade etti. Almanya’ya “Irak’ın güçlü ilişkiler kurma arzusunu ve gerçek ortaklık beklentisini vurgulamak için geldiğini” belirten Kazimi, “Irak koronavirüs sebebiyle zor zamanlardan geçiyor. Ancak Irak ekonomisini inşa etmek ve altyapısını yeniden yapılandırmak için iddialı bir programa başladık” diye konuştu.

Almanya hükümeti geçen ay DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyon bünyesinde görev yapan Alman güçlerinin görev sürelerini uzatma kararını onaylamıştı. Kararın bu ayın sonuna doğru Alman Federal Meclisi’nde oylamaya sunulması bekleniyor. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, geçen ay Meclis’e hitaben yaptığı konuşmada, Kazimi hükümetinin iddialı bir reform programına sahip olduğunu ve bu hükümetin güvenlik sorunlarıyla mücadelesinde desteklenmesi gerektiğini belirterek, Irak’taki Alman güçlerin görev sürelerinin uzatılmasına teşvik etmişti. Kazimi’nin ABD ve İran’ın bölgedeki etkisini dengeleme girişimlerine de övgüde bulunan Maas, Kazimi’nin aktivistlere karşı artan tehditlerin ve hatta bazılarına yönelik suikastların sorumlularının peşine düşme sözü verdiğini kaydetmişti.

Kazimi’ye eşlik eden bakanlar Berlin’de Alman iş insanlarının yanı sıra Almanya’da ekonomi, ticaret, tarım, hizmetlerin geliştirilmesi ve sağlık sektörlerinde yetkili isimlerle bir araya geldi.

Almanya, ekonomik ve güvenlik desteğine ek olarak koronavirüs salgınıyla mücadele konusunda Irak’a sağlık alanında da destek verdi. Kazimi’nin Berlin ziyaretinde salgının etkilerini görmek mümkündü. Nitekim devlet ve hükümet başkanları için düzenlenen askeri karşılama töreni salgın sebebiyle iptal edilirken, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’in, yakın korumasının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıkmasının ardından önlem amaçlı karantinaya alınması nedeniyle Kazimi ile kararlaştırılan görüşmesi iptal edildi.

Merkel, Mayıs ayında göreve gelen Başbakan Kazimi’yi Berlin’e davet etmişti. Almanya, istikrar çabalarını güçlendirmesi hedefiyle Irak’a yılda yaklaşık 40 milyon Euro yardım yapıyor. Berlin bu yardımlarla Irak güvenlik ve polis güçlerinin kapasitelerini geliştirmeyi ve DEAŞ yüzünden köylerini terk eden kişilerin yurtlarına dönmesine yardımcı olmayı hedefliyor. Kazimi, Almanya’nın bu hususta verdiği desteği, Merkel ile ikili görüşmeye geçmeden önce yaptığı açıklamada dile getirdi. Kazimi, bu kapsamda, “Almanya bize yeniden inşa ve DEAŞ’a karşı savaşta destek veriyor. Ancak özellikle mülteciler ve yerinden edilenlerin geri döndürülmesi konusunda işbirliği için çabalıyoruz” dedi.

Almanya, DEAŞ’ın Irak topraklarında kontrolü ele geçirmesinden bu yana on binlerce Iraklı mülteciyi kabul etti, büyük bir bölümüne geçici ikamet belgesi verdi. Bu da Irak’ta durumların normalleşmesi halinde söz konusu mültecilerin ülkelerine geri gönderileceği anlamına geliyor.

Almanya aynı zamanda bu yıl, DEAŞ ile mücadele kapsamında radikalleşmeyi önleme programına destek vermeye başlayacak. Zira Iraklı yetkililer, koronavirüs salgınından faydalanan DEAŞ’ın ülkede yeniden konuşlandığı yönünde sinyaller veriyor.

Irak hükümetinin, başta ekonomi ve mali konular olmak üzere bir reform gündemi belirlediğine işaret eden Kazimi, “Bunu 'beyaz sayfa' olarak adlandırdık. Bu reform gündemi, çok iddialı bir gündem. İçinde ekonomiyle ilgili birçok unsur var” dedi. Irak’ta Alman yatırımcıların bulunduğuna dikkat çeken Kazimi, ve Irak’taki Alman yatırımların artmasını beklediklerini ve Alman devi Siemens’in Irak’ta enerji altyapı alanına yatırım yapması için çabaladıklarını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya