Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM, Lübnan ve İsrail’in sınır belirleme müzakerelerinden memnun

BM, Lübnan ve İsrail’in sınır belirleme müzakerelerinden memnun

Çarşamba, 21 Ekim, 2020 - 08:00
Cumhurbaşkanı Mişel Avn dün BM Koordinatörü ile görüştü (Dalati ve Nahra)

Birleşmiş Milletler (BM) Lübnan Özel Koordinatörü Jan Kubis, geçtiğimiz hafta iki ülke arasındaki deniz sınırı belirleme müzakerelerinin ilk toplantısında Lübnan ve İsrail heyetlerinin yaptıkları çalışmaları memnuniyetle karşıladığını belirtti. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile yaptığı görüşmede konuşan Kubis, delegelerin "büyük bir sorumluluk ve profesyonellik gösterdiklerini" söyledi.

Lübnan ve İsrail arasındaki dolaylı müzakere turları, BM himayesinde ve ABD’nin arabuluculuğuyla  geçtiğimiz Çarşamba günü ülkenin güneyinde Lübnan sınır bölgesinde Nakura’da bulunan BM binasında başladı. Önümüzdeki Pazartesi günü aynı yerde düzenlenecek olan ikinci tur, Lübnan'ın talep ettiği hat ile İsrail'in talep ettiği sınır hattı arasındaki 2 bin 290 kilometre karelik teknik farklılık üzerine yoğunlaşacak.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Lübnan'daki BM Özel Koordinatörü ile güney deniz sınırlarını çizmek için yapılan müzakerelerin ilk oturumunun görüşmelerini ve varılan çerçeve anlaşmasına uygun olarak benimsenen mekanizmayı anlattı.

Kubis, Nakura'daki Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Gücü (UNIFIL) Genel Merkezinde düzenlenen bu müzakerelerde BM'nin rolünü ve katılımcıların dayandığı kuralları anlatarak, görüşmelerin Arapça ve İngilizce olarak yapıldığını açıkladı. Kubis, ilk toplantıya katılanların büyük bir sorumluluk ve profesyonellik gösterdiğine dikkat çekti.

Avn,  Kubis'e, ABD ile işbirliği içinde UNIFIL merkezinde müzakerelere ev sahipliği yaparak destek olması ve BM’nin oynadığı rol için şükranlarını sundu ve önümüzdeki hafta devam edecek teknik müzakerelerin Lübnan'ın egemenlik haklarını koruyan bir anlaşmaya varma umudunu dile getirdi.

Daha sonra Kubis, Lübnan Başbakanı Hassan Diyab ile deniz sınırı çizme dosyasını görüştü.


Editörün Seçimi

Multimedya