Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Obama, Biden’ı destek mitingine katılacak

Obama, Biden’ı destek mitingine katılacak

Çarşamba, 21 Ekim, 2020 - 12:15
ABD’nin eski Başkanı Barack Obama. (AFP)

ABD’de düzenlenecek başkanlık seçimlerinin Demokrat adayı Joe Biden'in seçim kampanyası kapsamında, ülkenin eski Başkanı Barack Obama'nın ilk defa bir seçim mitingine katılacağı bildirildi. Obama’nın başkanlık görevi sırasındaki yardımcısı Biden’a destek için yarın Philadelphia’da olacağı açıklandı. AFP’nin haberine göre Pensilvanya eyaletinin en büyük şehri olan 1,6 milyon nüfuslu Philadelphia, 3 Kasım’da şiddetli bir seçim savaşına sahne olacak. Biden, seçimlerde ikinci başkanlık dönemini de kazanmak isteyen ABD Başkanı Donald Trump ile karşı karşıya gelecek.

Biden’ın seçim kampanyası ofisinden yapılan açıklamada, 59 yaşındaki Obama'nın Biden taraftarlarının araç konvoyunda katılacağı bir miting düzenleyeceği, Pensilvanya halkını erken oy vermeye teşvik edeceği bildirildi.

Demokratlar, Kovid-19 salgını ve seçim günü sandık başlarında uzun kuyruklar oluşması olasılığı nedeniyle erken oy seçeneği sunulan eyaletlerde seçmenleri teşvik etmeye çalışıyor. Seçim Projesi adlı bağımsız kuruluşun bildirdiğine göre bu kapsamda şu ana kadar yaklaşık 34 milyon oy kullanıldı.

74 yaşındaki Trump ülkenin çeşitli bölgelerinde mitingler düzenlerken insanların araçlarıyla katılım gösterdiği mitingleriyle dikkat çeken Biden ise salgın dolayısıyla daha küçük çaplı mitingler yapmayı tercih ediyor.

2016 seçimlerinde Pensilvanya’yı az bir farkla kazanan Trump, RealClearPolitics web sitesi anketleri ortalamasına göre şu an rakibinin 3,8 puan gerisinde.

Ön seçimlerinde herhangi bir adayı desteklemeyen Obama, başkanlık seçimlerine aday olmasının ardından Biden’a destek vermeye başladı.

Demokrat Parti’nin ağustos ayında düzenlenen Ulusal Kongresi’nde konuşan Obama, demokrasinin tehlikede olduğunu belirterek seçmenleri Biden'a destek vermeye çağırmıştı. “Biden, benim daha iyi bir başkan olmamı sağlamıştı. Bizi de daha iyi bir ülke yapacak kişiliğe ve uzmanlığa sahip” ifadelerini kullanmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya